AUTOMATISERING 216 DE PROBLEMATIEK VAN DE AUTOMATISERING VAN DE KADASTRALE BOEKHOUDING door W. Joosten, Oud-Ingenieur-Verificateur van het Kadaster Zoals het rapport van de staatscommissie in zake het Kadaster vermeldt, is door de uit enige van haar leden samengestelde techni sche subcommissie een aantal werkgroepen in gesteld waarvan er één tot taak kreeg ,,de automatie in de boekhouding en de verwer king van meettechnische gegevens" te bestu deren. De aanleiding tot het in beschouwing nemen van dit onderwerp was (volgens de subcom missie) gelegen in o.m. de sterk toenemende groei van het rechtsverkeer in onroerend goed, hetgeen weer een groei betekent van de boekhoudkundige handelingen met daar bij een toenemende vraag van het publiek om inlichtingen. Men bedenke hierbij dat de dienstverlenende functie van het kadaster afhangt zowel van de mate waarin de bijhouding up to date ge noemd kan worden als van de wijze waarop de hiervoor nodige administratieve en tech nische handelingen worden uitgevoerd. Dit laatste spreekt des te meer aangezien ver wacht mag worden dat de door de Staats commissie naar voren te brengen eisen een intensivering van de kadastrale werkzaam heden zullen betekenen, niet alleen voor wat de kwantiteit doch ook voor wat de kwaliteit betreft. Gezien het voor bespreking beschikbare tijds bestek was het geven van een beschouwing over het onderwerpelijke automatieprobleem in zijn volle omvang niet mogelijk. Getracht moest dan ook worden een hoofd lijn aan te geven, en dan nog alleen voor de mogelijkheden van automatie. Van belang is hierbij de kringloop: aanbieding door hét publiek van een akte of ander document, verwerking in de boekhouding ten hypo- theekkantore, eventuele verwerking bij de landmeetkundige dienst, verwerking hiervan weer ten hypotheekkantore, verstrekking van gegevens aan het publiek. Er is een voort durende stroom van informaties van de maat schappij naar het kadaster en van het kadas ter naar de maatschappij. Het kernpunt van de administratie is dan ook gelegen in de conservering van gege vens. Aanvankelijk bleek er in de werkgroep wel enige onzekerheid te bestaan over de inter pretatie van het begrip „automatie". Te ver wonderen was dit niet gezien de verschil lende definities die van automatie worden ge geven. Zo ontmoette ik bijv. de volgende: .Automatie is een proces ivaarbij de op een bepaald doel gerichte menselijke handelingen zijn vervangen door verrichtingen van een machine die tevens van het begin tot het be reiken van het gewenste resultaat zonder toe doen van de mens, de bediening, de besturing en de controle verzorgt.'' Ook wil ik nog noemen de kortere definitie van Pro/, dr. ir. C. J. D. M. Verhagen, die op bladzijde 3 van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde van februari 1965 door Prof. ir. G. F. Witt in een voetnoot wordt aangehaald, luidende: automatisering is het systematisch invoeren van zelfwerkende sys temen, die gedurende zekere tijd zonder men selijke tussenkomst kunnen functioneren Voor de werkgroep behoefde het begrip automatie niet meer te betekenen dan de rationele structurele opbouw van een ver werkingsproces. De mechanische realisering van de automatie behoefde dan ook geen on derwerp van beschouwing uit te maken; de werkzaamheden konden beperkt blijven tot het opstellen van een logische structuur van de kadastrale informatie-verwerking. Aangezien van de voorstellen van de Staats commissie en hun strekkingin het bijzonder de juridisch-administratieve niets bekend was, moest uiteraard wel van de bestaande situatie worden uitgegaan. Opgemerkt werd echter dat ook de hypothecaire boekhouding in de beschouwingen betrokken diende te worden. Om te komen tot een structuurschema van de thans bestaande administratie heeft de werk groep nagegaan: 1. welke de bronnen zijn van de kadastrale

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 4