217 informaties. (Deze bronnen zijn de aan de bewaring ter over-en inschrijving aan geboden stukken, de successie-aangiften en verschillende andere documenten); 2. hoe aan de hypotheekbewaringen en de bureaus van de landmeetkundige dienst de uit deze bronnen geëxtraheerde gege vens worden verwerkt en via verschillen de kanalen, als informaties die aan be paalde maatschappelijke vragen kunnen voldoen, in de huidige administratie wor den gebundeld en geconserveerd. Van deze verwerking is voor een overge schreven stuk dat de eigendomsoverdracht van een geheel perceel bevat en voor een stuk hetwelk de overdracht van een gedeelte van een perceel inhoudt, het structuurschema door stroomdiagrammen in beeld gebracht (zie de figuren 1 en 2). In deze diagrammen zijn de plaatsen waar menselijke beslissingen altijd noodzakelijk blijven, de z.g. decisiepun- ten, door een uitroepteken aangegeven. Deze punten zijn belangrijk aangezien zij de even tueel te automatiseren gedeelten van het stroomdiagram afbakenen. Bij het ontwikkelen van het structuurschema van de kadastrale administratie openbaarden zich gevallen die met betrekking tot de inpas sing in het schema nog nader onder het oog moesten worden gezien, zoals: a. de z.g. redresseringen, waaronder moeten worden verstaan de ambtshalve verbete ringen van administratieve onjuistheden. Een redres zal in het algemeen dezelfde cyclus van bewerkingen moeten door lopen als geldt voor de verwerking van de andere gegevens. Van groot belang is dat een redres steeds in de administratie op een zodanige wijze wordt gesignaleerd dat dit in de toekomst in het bijzon der wordt gedacht aan de filiatie voor een titelonderzoek niet over het hoofd zal worden gezien; b. de verrichtingen (o.m. de z.g. in consor- tenboekingen) die het gevolg zijn van in geleverde stukken waarvan tijdens de verwerking blijkt dat zij onjuistheden be vatten, en de behandeling van de te dien aanzien ingeleverde rectificaties en wel in het bijzonder van die welke door de landmeter noodzakelijk worden geacht; c. de behandeling van stukken bv. die welke algemene bepalingen of reglemen ten bevatten die na de boeking in het dagregister en de overschrijving niet ver der in de administratie worden opgeno men en dus moeilijk zijn op te sporen. Uit de gegeven stroomdiagrammen (te ver gelijken met die van de programmering voor te automatiseren verwerkingsprocessen) en uit de op andere wijze verkregen analyses, kwam naar voren dat met de bestaande hy- pothecair-kadastrale boekhouding een geheel automatische verwerking van de uit de inge komen stukken te putten informaties wel moeilijk zal zijn te verwezenlijken. Niettemin was de werkgroep van mening dat het aanbeveling verdient te onderzoeken of, en in hoeverre, een automatisering van gedeel ten van de administratie mogelijk en uitvoer baar moet worden geacht. Zo bijv. of voor de administratie, die thans in de kadastrale leg ger wordt gevoerd, boekhoudmachines ge bruikt kunnen worden. Opgemerkt werd dat door omzetting van de kaarten kadaster nr. 93 in ponskaarten, de vervaardiging van aanslagbiljetten voor de grondbelasting en voor andere zakelijke (op de kadastrale ge gevens gebaseerde) belastingen automatisch zal kunnen geschieden. Het hiervoor bedoelde onderzoek zal gepaard dienen te gaan met het in beschouwing nemen van de vraag of niet de kadastrale boekhou ding in haar geheel zal moeten worden her zien en aangevuld, zulks niet alleen met het oog op een eventuele administratieve automa tisering, doch ook omdat de kadastrale admi nistratie voor zover deze thans de zakelijke rechtstoestand van onroerend goed weergeeft en waaraan geen wezenlijke fiscale bete kenis kan worden toegekend zich in de loop der jaren slechts binnen het raam van de administratie op de grondbelasting heeft kun. nen ontwikkelen. Ook zij nog opgemerkt dat het opsporen van gevraagde informaties volgens de tot nu toe gebruikelijke methoden zowel door de steeds aangroeiende hoeveelheid documenten als door het toegenomen aantal soorten te admi nistreren gegevens, in veel gevallen een moeilijke en tijdrovende aangelegenheid is geworden. Er is echter een nog meer gerede aanleiding voor een onderzoek als zo juist genoemd, nu bij het rapport van de Staats commissie een ontwerp van een Kadasterwet is gevoegd. Deze wet zal in plaats van die op de grondbelasting de wettige grondslag voor het Kadaster vormen. Het ontwerp bevat een aantal bepalingen, waarvan er enige van dwingende aard zijn, waarop de kadastrale

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 5