administratie zal moeten worden gefundeerd. Behalve met deze bepalingen zal men bij een herziening van de administratie rekening moeten houden met de conserverende taak van het kadaster en wel in dier voege dat de desbetreffende gegevens, zoveel mogelijk ge separeerd van andere gegevens, in afzonder lijke bescheiden worden opgenomen. Men be hoeft dan niet, zoals thans het geval is, alle tot de kadastrale boekhouding behorende re gisters, staten en lijsten te bewaren. Voorts zal de administratie, behalve op een rationele verwerking van de gegevens voor de eigen dienst, gericht moeten zijn op de door het publiek gevraagde informaties. Schriftelijke informaties moeten verstrekt kunnen worden in de vorm van op een snelle en eenvoudige wijze te vervaardigen repro- dukties van de originele administratieve be scheiden. Hiervoor werd er reeds op gewezen dat de werkgroep moest uitgaan van de tegenwoor dige situatie. In het bekend worden van de voorstellen van de Staatscommissie heb ik aanleiding gevonden nog enige aandacht te besteden aan de systematiek van de huidige administratie in verband met de gereleveerde bepalingen van de Kadasterwet. Ik meen hieraan het volgende te moeten laten voor afgaan. In verband met de aard van de daaruit voort vloeiende bevoegdheden verdeelt de doctrine de zakelijke rechten op onroerend goed in drie groepen (verg. Asser-Beekhuis 2e deel Zakenrecht blz. 19). Groep 1de zakelijke rechten die in beginsel een recht op volledig genot van de zaak geven, zo eigendom, opstal, erfpacht, vruchtgebruik, gebruik of bewoning of beklemming (zake lijke genotsrechten). Groep 2: de zakelijke rechten, die slechts een zeer beperkt recht op genot van de zaak geven, krachtens hetwelk de rechthebbende van de eigenaar kan verlangen, dat hij bepaalde handelingen of toestanden met be trekking tot de hem toebehorende zaak duldt of bepaalde handelin gen toelaat. Dit zijn erfdienstbaar heden. Groep 3: de zakelijke rechten die de gerech tigde de bevoegdheid geven bij voorrang een zekere schuld op de opbrengst van een onroerend goed te verhalen. Het zijn de z.g. zake lijke zekerheidsrechten als hypo theek en grondrente. Aan deze indeling sluit aan de administratie in drie verschillende registers van de ge gevens die leiden tot het bepalen van de rechtstoestand van onroerende zaken uit de in de openbare registers gepubliceerde stuk ken; te weten de kadastrale legger (voor de rechten van groep 1), het losbladig register (voor de rechten van groep 2) en het register hyp. nr. 69a (voor de zakelijke zekerheids rechten van groep 3). De zo juist genoemde administratie van ge gevens is gefundeerd op een bijgehouden kadastrale indeling van de, als gevolg van een overgeschreven titel, nieuw gevormde afzonderlijke voorwerpen van zakelijk recht (zijnde een recht dat behoort tot die van groep 1 Deze kadastrale indeling maakt het mogelijk: A. bij elk onroerend rechtsobject naar de daarop betrekking hebbende, in de open bare registers over- of ingeschreven stuk ken (en andere documenten) te verwij zen; B. alle, bij vroeger gekadastreerde rechtsob- jecten geboekte, publikaties te bepalen, die op de nieuw gevormde voorwerpen van zakelijk recht betrekking hebben. De hiervoor onder A bedoelde verwijzingen geschieden in de genoemde registers door de vermelding bij het perceel van het deel en nummer van het register van over- of in schrijving. Het bepalen van de onder B ge noemde publicaties geschiedt met behulp van de metingsstukken. Deze bescheiden leiden tot het adagium: ,,de kadastrering van het rechtsobject van heden, ontsluit de toegang tot de publikaties van het verleden." Het voorgaande vindt men terug in artikel 10 letter a van de Kadasterwet dat zegt dat de gezamenlijke kadastrale registers moeten be vatten: „de verwijzing ten aanzien van elk kadastraal perceel en appartement naar de daarop be trekking hebbende in de openbare registers ingeschreven bescheiden"en in artikel 2 let ter b waarin een gedeelte van de taak van de Rijksdienst van het kadaster als volgt wordt omschreven: „het vervaardigen en bijhouden van kadastrale kaarten, daaraan ten grond slag liggende bescheiden en kadastrale regis- 220

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 8