Johannes Huygen van Linschoten (1563-1611) 278 Portret van Van Linschoten van 1595. De kaartjes stel len voor: lb. Goa, rb. Mossanbycre en onder twee ge zichten op t. Helena. Aan het feit, dat Huygen van Linschoten 400 jaar geleden geboren werd. is betrekke lijk weinig aandacht geschonken. Toch is hij naar onze mening voor de geschiedenis van Nederland in de 16e eeuw, vooral voor de geschiedenis op zee, belangrijk genoeg. Hij maakte reizen naar Portugal, Voor-Indië en Indonesië en verzorgde belangrijke publika- ties. Zijn pioniersarbeid, zijn avontuurlijk, maar ook succesvol leven, zijn geschriften, alles ademt een geest van onverzettelijkheid. Zij n deviezen „sauffrir pour parvenir" en (op een albumblad van 1610) „endurer pour durer" lijken op zijn gevoelens afgestemd. In zijn tijd voeren de kleine schepen uitgerust met hangkompas, dieplood, pascaert, astro labium (voor rustig weer) en bijbel. Het is ongelooflijk wat men met deze middelen pres teerde. In zijn tijd duurde het twee jaar, al vorens hij in India bericht ontving van het overlijden van zijn vader. Over zijn geboorteplaats bestaan verschillen de lezingen. Ons lijkt de bewering van Edw. Arber te Londen in ,,The last fight of the Revenge by J. H. v. L., als zou van Linscho ten ,,a native of Enkhuizen" zijn, wel onjuist. Wij houden ons liever aan het randschrift op door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster zijn hier afgebeeld portret Joannes Hugonis a Linschoten Haerlemensis aeta 32 A' 1595". Dit komt overeen met de gegevens omtrent zijn ouders en ook met zijn geboortedatum (1595-32 1563). Het Enkhuizer familiearchief Semeijns de Vries, vroeger in het bezit van Mr. J. de Vries van Doesburgh, toen officier van Jus titie te Leeuwarden, vermeldt verschillende bijzonderheden. Van Linschoten was een zoon van Huig Joostenzn (15321585), een notaris uit Haarlem afkomstig, en Marretje (of Marijtgin) Tin Hendriksdochter (1533 1604), afkomstig uit Schoonhoven. Hij is in 1563 te Haarlem geboren en overleed te Enk huizen 8 februari 1611 (een notarieel stuk van 16 sept. 1592 noemt hem als zijnde 29 jaar). Zijn ouders zijn waarschijnlijk reeds vóór het befaamde beleg van Haarlem door de Span jaarden vandaar vertrokken: Van Linschoten schrijft nergens over die angstige tijd, terwijl zo n gebeurtenis ook bij een jongen zeker on uitwisbare herinneringen moet hebben nage laten. Zij verhuisden omstreeks 1581 van de herberg De Vergulde Valck naar het Wapen van Haerlem, ook een herberg, te Enkhuizen. Het lijkt merkwaardig dat de beroepen van notaris en herbergier toen samen konden

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 14