1 1 1 *r - lijke doorgang. De Amsterdamse geograaf Ds. Plancius instigeerde tegelijkertijd tot het ondernemen van deze reis via Noordkaap langs Nova-Zembla (van welk gebied het noorddeel naar Plancius' mening met het vasteland was verbonden). Plancius' opzet mislukte en dit droeg er misschien toe bij dat Van Linschoten als één van de grootste Ne derlandse scheepvaartkundigen en ontdekkers werd beschouwd. Hij werd ontboden bij Prins Maurits en Oldebarnevelt, om verslag uit te brengen. En ook dit feit verhoogde ongetwij feld zijn aanzien. In 1601 publiceerde hij zijn scheepsjournalen, die onder berusting waren van Prins Maurits. Met schamperheid spreekt hij over Gerrit de Veer, die enige tijd tevoren zijn „Waerach- tighe Beschrijvinghe van drie seylagien, ter werelt noyt soo vreemt ghehoort" van 1594 1595 en 1597 in het licht had gegeven, en over Plancius, die van Van Linschoten's route be weerde dat „die gantsch niet en was". Deze Linschoten-journalen zijn in 1914, met toe lichtingen van S. P. l'Honoré Naber, opnieuw uitgegeven. De familie Huygen van Linschoten was wel gesteld: het thesaurierschap (na 1597) en het voogdschap van het ziekenhuis wijzen hier ook wel op. Overigens was zijn vrouw van 16071613 moeder van het Provenhuis. Er bestaan gegevens over onroerend goed in hun bezit en in 1613 beschikte de weduwe over landerijen en een huis, over gemunt en onge munt goud en juwelen. Onder de meer bekende personen met wie hij omging, moeten wij in de eerste plaats noemen zijn plaatsgenoot Lucas Janszn Waghenaer, de stuurman, die later één van onze vooraan staande zeekaartenmakers van zijn tijd werd (wij herinneren aan de monografie, behorende bij de facsimile-atlas van Waghenaer, uitgave Elsevier 1964, bewerkt door Dr. Ir. C. Koe man). 280 I LH A E CIDADE lf| COA M ETROPDLnXNA DA INDIA PARTES ORIENTALS qvESTA EN 15 GRAQS EH BANDAIX) NCHTD Kaartgedeelte van het eiland Goa door J. H. van Linschoten 1595 met (behalve de Latijnse opschriften) de volgende Ned. verklaring: Affconterfeijtinge van princepaele Coop en hooftstat des Rijks Goa alwaer die Aartsbisschop Viceroy en oppersten Raet van Portugalls Indijen Resideert. Baptista a Doeteckum sculp. Rechtsboven is op het origineel een lijst met de be tekenis van portugese woorden vermeld. Daaronder is een Latijns lofgedicht van Hoogerbeets gedruckt.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 16