BOEK AANKONDIGINGEN 287 b. kaarteer de pen en de terreinpunten 1 t/m 16 op de situatietekening (schaal 1 1000) met behulp van de verstrekte gradenboog. Opmerking: Bij de kaartering behoeft aan de afstanden geen correctie, als gevolg van werking in het papier, aangebracht te worden. c. beschrijf in inkt op de situatietekening de maaiveldhoogten van de punten Hx, A, pen, B, Ho en 1 t/m 16. d. interpoleer hoogtelijnen met een interval van 25 cm. e. teken de hoogtelijnen in potlood. N.B. de gehele examenopgave dient inge leverd te worden. Situatietekening tot de helft verkleind. Uit de reeds eerder vermelde serie „Lehrbuch fiir Ver- messungs-Facharbeiter" uitgegeven door het VEB. Verlag für Bauwesen Berlin ontvingen wij: Heft 3: H. Köppke, XV. Broniecki, Zeichen-, Kartierungs- und Verfielfaltigungsarbeiten (123 blz.). Heft 4: H. Neye, L. Schülke, Rechenhilfsmittel und Berech- nungsarbeiten (104 blz.). Heft 9: XV. Vetters, Topographie (57 blz.). Korte, eenvoudige handleidingen voor de praktijkman. Bij dezelfde uitgever verscheen ook het boek: Die Ausgleichungsrcchnung Dr. Ing. habil. Günther Rcissmann. Dit 250 blz. tellende boek is speciaal geschreven voor landmeetkundigen. Na een inleiding over de grondslagen van de waar nemingsrekening volgt een 100 blz. tellend hoofdstuk over de theorie der kleinste kwadraten, en de toepas sing hiervan op achtereenvolgens de vereffening van: a. Rechtstreeks afgelezen waarnemingen (b.v. een af gelezen richting). b. Afgeleide waarnemingen (b.v. een hoek, die ver kregen wordt door het aftrekken van twee richtin gen). c. Waarnemingen die aan een bepaalde voorwaarde moeten voldoen (b.v. in een driehoek: A 200 B—C). Verklaring van de theorie geschiedt mede door getal- lenvoorbeelden. Vervolgens wordt afzonderlijk ingegaan op vereffe ningsvraagstukken bij driehoeks- en veelhoeksnetten. Besloten wordt met een hoofdstuk waarin een aantal bijzondere onderwerpen behandeld wordt zoals: de bepaalde en onbepaalde oplossing van normaalverge lijkingen, de iteratie-methode van het vereffenen van waterpasnetten e.d., plus een korte nabeschouwing over de methode der kleinste kwadraten. Het boek bevat een literatuurverwijzing en een uitvoerig zaakregister.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 23