Automatisering in de Landmeetkunde 302 Voordracht gehouden door Ir. A. G. Roeleveld, Rekencentrum voor Techniek en Administratie van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij, op het 3e N.G.L.-congres, 13 november 1965 te Arnhem. 0. Inleiding Het systematisch verzamelen en bestuderen van oude postzegels en munten onder de naam van filatelie, respectievelijk numismatiek, zal u bekend zijn. Deze onderwerpen hebben dan ook al een historie achter de rug. Minder bekend zal zijn, dat het nu reeds mo gelijk is om aan verzamelkunde te doen op het gebied van de automatisering. Zo heeft Prof. Oberman een verzameling aan gelegd van definities over het begrip automa tisering en is reeds gekomen tot 171 omschrij vingen. Wanneer we dan ook discussiëren over de automatisering in onze afdeling Landmeet kunde, is het noodzakelijk even stil te staan bij het begin op zichzelf. 1. Algemeen Als definitie zou ik willen aanhouden, die, welke is samengesteld door het N.I.V.E. (Nederlands Instituut voor Efficiency). Onder automatisering wordt verstaan: het invoeren van produktiemethoden, meet-, con trole-, administratie- en rekenmethoden, die gebruik maken van zelfwerkende systemen, machines, instrumenten, enz. Zelfwerkend'' betekent, dat zij gedurende zekere tijd geheel of voor een deel zonder menselijke tussen komst functioneren (definitie van het Ned. Instituut voor Efficiency). De automatisering wordt gezien als de jong ste vorm van mechanisering, waarvan de defi nitie luidt: ,,Het verschijnsel der toenemende vervanging van de menselijke arbeidskracht, door machines en andere technische hulpmid delen.'' Kortheidshalve worden beide vormen om schreven als: 1. Uitschakeling van de menselijke tussen komst. 2. Vervanging van menselijke arbeidskracht. Op grond van beide definities moet wat de Geodesie betreft aan automatisering een wij dere betekenis worden toegekend dan het in schakelen van elektronische rekenmachines voor de rekenintensieve onderdelen van een totale bewerking. Gaan wij na hoe bij automatisering tewerk moet worden gegaan. De eerste [ase zal moeten zijn het „geodetisch proces" te splitsen in een aantal deelbewer kingen. In de volgende fasen moet worden nagegaan hoe deze deelbewerkingen ieder voor zich sneller, beter en meer gecontroleerd kunnen worden verricht. Tot slot zal dan moeten worden getracht de „geautomatiseerde" deelbewerkingen weer op te nemen in een goed functionerend geïnte greerd systeem" Integratie: Het samenvoegen van werkzaam heden tot een nieuwe eenheid van hoger orde (integraal: II. De deelbewerking van een „geodetisch proces" Hoewel op grond van grootte, gecompliceerd heid en draagwijdte een onderscheid gemaakt zou kunnen worden tussen processen uit de hogere en lagere geodesie, kunnen in het al gemeen de volgende deelbewerkingen worden onderscheiden: a. Het losmaken van het geodetisch proces uit een groter geheel. b. De inventarisatie en verkenning. c. De voorbereiding en organisatie van de meting. d. De meetprocedure (inclusief de te gebrui ken instrumenten). e. De registratie van de meetgegevens.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 10