303 f. De uitwerking resp. verwerking van de meetgegevens (met inbegrip van het op stellen van het wiskundig model). g. De vervaardiging van het „geodetisch eindprodukt". h. De toelevering van het eindprodukt en de inpassing daarvan in het groter geheel, waarvoor het vaak als basisstuk en/of uit gangspunt dienst doet. Zoals u weet, ben ik in dienst bij een Reken centrum. Dit soort functionarissen en allen die bij de automatisering betrokken zijn, wordt vaak verweten, dat zij blind zijn voor de moei lijkheden en de tekortkomingen van de auto matisering. Omdat dit zo wordt aangevoeld en bij mensen uit de praktijk sterk leeft, zou ik juist hierop nader willen ingaan. Vooraf wil ik verklaren, dat ik mij kan indenken, dat deze indruk vooral gevestigd wordt door het grote enthousiasme, waarmede de automati seringsdeskundigen bezield zijn. Dat de keer zijde van de medaille ook bekend is, wil ik u aantonen door mijn visie te geven op con flictsituaties die bij de automatisering op treden. Dat zij ter discussie staan is duidelijk, omdat zij persoonlijk zijn en ik over slechts 4o jaar ervaring beschik wat in dit jonge vak ook weer niet zo heel erg weinig is. III. Conflictsituaties, die kunnen ontstaan door de uitschakeling van de menselijke tussenkomst Een niet te verwaarlozen conflictsituatie in de ingenieurswetenschappen ontstaat doordat de verantwoordelijke man of projectleider tijde lijk volledig afstand moet doen van de ver werking van een project. Nadat hij de ont- werpcriteria, de methode van berekening en mogelijke parameters heeft aangegeven, krijgt hij na enige tijd de uitkomsten daarvan terug op zijn bureau. Hij mist de voortgangscontrole en het inzicht in de uit- en verwerking, waar toe hij tot heden alle mogelijkheden had door contacten met de mensen die hiermede belast waren. De projectleider voelt zijn zelfstandigheid aangetast, mede doordat de verantwoordelijk heid voor een goede uitvoering gescheiden wordt gedragen; dit vraagt naast een menta liteitsverandering, een andere instelling en een dieper inzicht in het probleem. Veel meer dan voorheen moet de invloed van parameters op het ontwerp overzien kunnen worden omdat een inspectie tussentijds met zo nodig corrigerende maatregelen niet meer mogelijk is. Bij een steeds verdergaande automatisering zal menselijk ingrijpen in een later stadium van het proces ook steeds minder mogelijk zijn. Doordat de geodeet traditioneel is ingesteld en zeer veel waarde hecht aan controlemoge lijkheden en het voortdurend toetsen van uit komsten aan nauwkeurigheidseisen, wordt vooral van hem een belangrijke omschakeling gevraagd. Indien hij erin slaagt zich om te schakelen, wordt hem door de automatisering de kans gegeven zijn aandacht vooral te wijden aan het zuivere ingenieurswerk dat aan een project verbonden is. IV. Conflictsituaties, die kunnen ontstaan door de vervanging van menselijke arbeid door machines In geodetische processen moet bij de vervan ging van menselijke arbeid niet in de eerste plaats gedacht worden aan uitschakeling van de menselijke arbeid. Dit laatste is in veel grotere mate het geval bij automatisering van produktieprocessen. In het algemeen zijn de besparingen aan personeel nog van zeer be perkte omvang. Dit wordt vooral veroorzaakt door de tot op heden geringe automatisering van de deelbewerkingen, de niet juiste afstem ming ervan. Naast de elektronische reken- en tekenmachi nes en elektronische coördinatografen moeten onder machines hier ook verstaan worden de opname-instrumenten, zoals die thans worden ontwikkeld met het oog op een verdergaande automatisering en een betere afstemming van de deelbewerkingen. De grootste conflictsituatie voor het land meten ontstaat hier doordat de man belast met de uitvoering van de meting gebonden wordt aan een zeer strenge meet- en registratie methode, waarvan niet of nauwelijks kan wor den afgeweken. De strenge instructies waaraan hij gebonden is, geven weinig speling voor improvisatie en vragen bij onvoorziene omstandigheden een juiste aanpassing en een helder inzicht in de mogelijke gevolgen bij verder uitwerken. Dit alles heeft tot gevolg, dat de opname leider meer verantwoording te dragen krijgt en aan hogere eisen zal moeten voldoen.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 11