304 Anderzijds zal het werk bij de meting voor een deel van de assistenten eentoniger worden en soms tot gevolg hebben, dat wij in be langrijke mate bezig moeten zijn met het uit voeren van automatische handelingen. Indien hiervoor mensen worden ingezet van een te hoog niveau zal dit tot conflictsituaties leiden. Een derde conflictsituatie kan hier ontstaan doordat gemaakte fouten in een vrij laat sta dium worden ontdekt; vaak als herstel niet goed meer mogelijk is. Dit kan tot gevolg heb ben, dat voor herstel veel meer werk moet worden verricht dan nodig geweest zou zijn, wanneer deze fout eerder aan het licht was gekomen. V. Conflictsituaties, die kunnen optreden bij de integratie van de deelbewerkingen tot een „geïntegreerd systeem" Het zal duidelijk zijn, dat, wanneer voor iedere afzonderlijke deelbewerking wordt na gegaan hoe zij sneller, beter en meer gecon troleerd kan worden verricht, de aansluiting tot een geheel bij onvoldoende coördinatie tot grote moeilijkheden kan leiden. Dit wordt nog verergerd, wanneer de ontwikkeling voor de verschillende bewerkingen geen gelijke tred houdt. Zo leidt thans allerwegen de ontwikkeling van steeds snellere en meer geavanceerde rekenmachines met daarnaast een zeer lang zame ontwikkeling op het gebied van de z.g. invoermedia tot conf lictsituaties. In de lagere geodesie komt dit tot uiting doordat de regis tratiemethoden nog niet voldoende afgestemd zijn op elektronische verwerking. Omdat voor de verschillende „geodetische processen" nog geen geautomatiseerd systeem is ontwikkeld, ontstaan belangrijke conflict situaties voor de afstemming van de deelbe werkingen. Zo vraagt de inpassing van het geodetisch produkt in een groter geheel om inzicht in het tijd- en kostenaspect, wat niet aanwezig kan zijn door onbekendheid met de materie. De tijdwinst die verkregen wordt door inscha keling van een elektronische rekenmachine is vaak zeer gering, wat mede veroorzaakt wordt door de lange tijd die nog met de voorberei ding gemoeid is. Ook de kostenbesparing is nog van beperkte omvang, al worden er vaak hoge verwachtingen gekoesterd. Teveel ziet men nog de „computer" als een wonder- machine. VI. Slotbeschouwing Bewust heb ik vermeden concrete situaties te beschrijven, omdat dit vaak afbreuk doet aan de algemene zienswijze. In geringe mate ben ik ingegaan op de moge lijkheden om conflictsituaties te voorkomen, daar hiervoor in dit stadium nog maar weinig algemene voorschriften te geven zijn. Ik kan mij daarom voorstellen, dat u zich afvraagt, wat u dan moet doen. Nu is het zo dat we in Nederland veel praten en schrijven over auto matisering maar dat we in de toepassing ervan nog niet ver gevorderd zijn. In vergelijking met Amerika zijn de technische mogelijkheden praktisch even groot, alleen in de toepassing (die daar op grote schaal plaats vindt) liggen we enige jaren achter. Maar dit biedt juist de mogelijkheid er ons goed op voor te bereiden, zodat als er straks wel aanmerkelijke tijd- en kostenbesparingen mogelijk zijn door een betere afstemming en er relatief meer werk gedaan kan worden bij een gelijk aantal men sen, deze mensen ook de juiste instelling en een goede scholing bezitten. Daarvoor zou ik er nu hier voor willen pleiten dat ieder land meetkundig bureau van enige omvang b.v. één man aanwijst die zich terdege op de hoogte stelt van de mogelijkheden van automatise ring. De tendens is aanwezig, dat er steeds grotere rekenmachines komen die voor ver schillende gebruikers via telecommunicatie en data-transmissie toegankelijk zullen zijn, zo dat op den duur met een beperkt aantal reken centra kan worden volstaan. De zo juist genoemde functionaris zal dan kunnen dienen als schutsluis en contactman tussen functionarissen van zijn eigen bureau en een rekencentrum, daargelaten of dit een in- of extern bureau is. Met rekencentrum be doel ik hier dan een dienstverlenende afde ling of instelling die niet alleen computertijd ter beschikking stelt, maar zonodig ook de werkvoorbereiding, de technische controle en afwerking verzorgt. Deze functionaris kan ook zorgen voor de overdracht van instruc ties en werkmethoden en de projectleiders in zicht verschaffen in het tijd- en kostenaspect. Mijne heren, het is bekend, dat de ontwikke ling en toepassing van de automatisering snel gaat, laten wij zorgen, dat wij er alsnog niet door worden verrast.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 12