einen dipl. Vermessungstechniker waar nodig wat meer rekening kunnen hou den met hun behoefte aan duidelijkheid van behandeling der stof. Het werk is voorts voor de praktijk. In de landmeetkundige praktijk zal men dikwijls voor het vinden van een oplossing van zich voordoende problemen dit Leerboek der Landmeetkunde er op naslaan. De daarop be trekking hebbende hoofdstukken zijn zeer waardevol. Feitelijke gegevens zijn bijgewerkt tot het in 1964 bereikte punt van ontwikke ling, zo meldt het voorwoord. De praktijk schrijdt echter voort, zodat het werk nooit geheel „bij" kan zijn. Zo zullen bijv. de zich gestadig ontwikkelende technieken van elek tronisch rekenen en tekenen en registreren van waarnemingen bij de volgende druk hun plaats opeisen. Over het behandelde in het Leerboek der Landmeetkunde een enkele opmerking. Op blz. 452 wordt aan het slot van de le alinea onder XXIII.2.3A gesteld, dat bij het in alle diensten toenemende gebruik van het systeem van de Rijksdriehoeksmeting de aan sluiting van de meting aan die van andere diensten geen moeilijkheden meer zal opleve ren. Indien alle diensten in dit opzicht de H.T.W.-voorschriften hanteren is deze con clusie juist; bedenkt men echter, welke moei lijkheden de praktijk reeds heeft ondervonden waar dit is nagelaten, dan is men geneigd te poneren, dat juist door het universeel gebruik van het R. D. systeem zich grote moeilijk heden kunnen voordoen: Tenslotte nog een opmerking inzake de toe passing der Fotogrammetrie. Nu deze vorm van landmeetkundige techniek zo veelvuldig wordt toegepast, vraag ik mij af, of het over zicht van het op dit gebied gepresteerde door de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat nog wel in het Leerboek der Landmeet kunde moet worden gememoreerd. Dit be hoort m.i. alleen opgenomen te worden in het nationaal Congresrapport. Mijn kritische opmerkingen zijn fragmenta risch, zij ontstonden bij het doorbladeren van dit werk. Inhoudsopgave en verbeteringen ten opzichte van de derde druk vindt men in hoofdzaak weergegeven in de recensie van Haasbroek. Het gestelde in de eerste alinea zij nogmaals beklemtoond. De vierde druk is onmisbaar voor de huidige landmeetkundige wereld. De schrijvers verdienen daarvoor lof. 307 v. d. S. GEMEINDE HORGEN Kanton Zürich Schweiz Wir suchen für unser Bau- und Vermessungsamt zur Bearbeitung interessanter Vermessungsaufgaben am be- stehenden Vermessungswerk und auf Baustellen (Hoch- und Tiefbau), sowie von Umkartierungen und weiterer vermessungs- technischer Probleme. Wir bieten zeitgemasse Besoldung (Leistungslohn, bei guten Leistungen rund Fr. 20.000,— pro Jahr, zuzüglich Kinderzu- lagen), 5-Tage-Woche, Pensions-Kasse. Wir bitten an selbststandiges, zuverlassiges und speditives Arbeiten sowie an saubere zeichnerische Darstellung gewöhnte Interessenten, ihre Offerte mit Foto, Lebenslauf und Zeugnissen sowie Referenzen bis spatestens 7-1-1966 an den Gemeinderat Horgen zu richten.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 15