317 op dat hierdoor veel van het voorgaande weer ,,op losse schroeven'' komt te staan. Want de ster welke we nu poolster'' noe men, a Ursae Minoris, maakt slechts tijdelijk aanspraak op die naam. Er komt een tijd dat een andere ster Poolster zal zijn, bijvoorbeeld de heldere zomerster Wega. Het kost nu mis schien wat moeite zich dit in te denken, sedert we hierboven de ecliptica-polen een cirkel met een straal van 23°,5 rond de hemelpool lieten beschrijven, evenals elke ster dat dagelijks doet. Nu wandelt weer de hemelpool in een cirkelvormige baan tussen de sterren door om de eclipticapool. Maar de omlooptijd is wel lang: 25920 jaar. Om dit artikel niet te moeilijk te maken het is als een oudejaarspraatje bedoeld komen we het voorstellingsvermogen helpen met een figuurtje waaruit moet blijken waarom en hoe hierdoor het lentepunt wandelen gaat langs alle beelden van de Dierenriem. .hemelequator fig- 4 De richting waarin dit geschiedt is die van oost naar west. Daar, gelijk we zagen, de jaarlijkse beweging van de zon in de ecliptica baan er een is van west naar oost, komt dus het lentepunt de zon tegemoet, waardoor het jaar met 20 tijdminuten wordt verkort. Naar analogie van de begrippen sterredag en zon nedag, moeten we nu spreken van een lente punt-jaar en een sterrejaar. Men gebruikt de woorden tropisch jaar (Gr.: tropos wen ding, keerpunt) en siderisch jaar. Het eerste is 365,2422 dagen en het tweede, uiteraard langer, 365,2564 dagen, de werkelijke om looptijd dus van de aarde om de zon. In het verleden werd met deze verschuiving geen rekening gehouden. Toen de Gregoriaanse kalender werd ingevoerd, waarbij het begin van de lente altijd op 21 maart valt, moest men 10 dagen overslaan. Maar de geschiede nis van de kalender en kalenderhervorming kent nog veel rigoreuzer ingrepen. Ook daar mee willen wij nu niemand vermoeien. Alleen de herinnering eraan is, in dit verband, al genoeg om de betrekkelijkheid van de tijds bepalingen te beseffen. Het is goed een sy steem te hebben dat zo goed mogelijk aange past is aan het ritme in de sferen van hemel en aarde. De moeilijkheid schuilt hierin dat de mens in staat is mechanismen met nage noeg eenparige bewegingen te maken, maar die daarom nooit geheel in te passen zijn in het mechanisme van de sferen. Vandaar hulp acties zoals het invoeren van hulp-elementen als middelbare zon, middelbare equinoxen, middelbare equator, e.d., die wel voldoen aan de eisen van rechtlijnigheid en eenparig heid. l) Van het ritme in de sferen weten we nu dat het onregelmatig en asymmetrisch is. We heb ben er hier eventjes aan getipt en zijn nu gekomen tot en met het verhaal van de pre cessie, waardoor de hemelpool, dat vaste punt van onze poolcoördinaten, een cirkel be schrijft. Wanneer we het verhaal nu zouden voortzetten, zou de volgende mededeling zijn: dat die cirkel geen gladde cirkel is maar een golvende lijn, veroorzaakt door ja-knikjes" van de as, de nutatie wel geteld 1440 knikjes, dus ook 1440 golven. Merkwaar- In een aanhangsel wordt een overzicht gegeven van de verschillende tijd-aanduidingen die daarmee verband houden en de verschillende namen die daar aan worden gegeven welke soms verwarring geven blijkens de geraadpleegde Dictionnaire Multilingue de la F.I.G. waarmee die verwarring wel niet wordt opgelost maar belanghebbenden er op geattendeerd.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 25