heid te zijn in een wereld waarin het leven géén stilstand kent Omdat we dan, in de ruimste en diepste zin van het woord, werken aan de kwaliteit van het bestaan. 319 ecl pool A°i 15000 n Chr fig- 5 AANHANGSEL APPARENT TIME MEAN TIME STANDARD TIME UNIVERSAL TIME Apparent Mean In de in het Engels gestelde handboeken en Alma nakken is tot nu toe de onderscheiding Apparent- Mean als volgt gehanteerd. Bij alle niet eenparige bewegingen wordt de werkelijke aangeduid met apparent wanneer het wordt ver taald met schijnbaar dan bedoelt dit uit te drukken: zoals zich voor het oog van de waarnemer voor doend", b.v. bij de schijnbare dagelijkse beweging van hemellichamen, t.g.v. de aardrotatie. Prof. Roelofs gebruikt in dit verband het woord actueel. Zo wordt gesproken van apparent solar time voor ware zonnetijd apparent siderial time voor ware sterretijd apparent Equinox voor ware (true) equinox waarmee aangeduid de tijd volgens de uurhoek van de ware (true) zon, of van het ware lentepunt, en het werkelijke snijpunt van ecliptica en equator. In gelijke zin wordt gesproken van apparent equator, apparent Right Ascension, apparent declination, apparent po sitions of places of stars. Daarentegen wordt het woord mean gebezigd in al die gevallen waarin men, om praktische redenen, bedoelde grootheden of plaatsen vervangen heeft door fictieve, betrokken op eenparige bewegingen zodat er sprake is van mean solar time middelbare zonnetijd mean siderial time middelbare sterretijd wanneer de tijdmaat betrokken wordt op respectievelijk de middelbare zon, of het middelbare lentepunt, fictieve punten aan de hemelsfeer welke een eenparige bewe ging hebben, meetbaar met een goed lopend uurwerk. Zo is er sprake van Greenwich mean time middelbare tijd Greenwich Local mean time plaatselijke middelbare tijd betrokken op de uurhoek van de middelbare zon t.o.v. de meridiaan van Greenwich, of die van een wille keurige waarnemer. Zo is er sprake van de mean places of stars, wanneer de posities betrokken worden op de mean-equinox. Terwijl de mean-equinox de apparent-equinox ver vangt wanneer en voorzover deze ontdaan wordt van het effect van de nutatie (waaraan de ware equinox haar oscillerende (schommelende) beweging dankt). Het duitse equivalent voor apparent en mean is respec tievelijk wahr und mittler, althans bij de tijdaanduiding: wahre Sonnenzeit und mittlereSonnenzeit. (,,Astr. Geod. Artsbestimmung" Dr. Mühlig, blz. 42—50) en wahre und mittlere Sternzeit. In de „Dictionnaire Multilingue" treft men aan bij: T 70: Temps Solaire Moyen, „c'est le temps défini par le soleil moyen". Engels: apparent solar time. Duits: mittlere Sonnenzeit bij T 71: Temps solaire vrai Duits: wahre Sonnenzeit Engels: true solar time bij T 73: Temps vrai: ,.1'Angle horaire du soleil. C'est évidements le temps local". Duits: wahre Sonnenzeit Engels: local apparent time Commentaar bij T 70: middelbare tijd apparent solar time bij T71: ware tijd true solar time bij T 73: plaatselijke ware tijd local apparent time Dit komt me verwarrend voor. Standard time In de Engelse Almanakken wordt met standard time bedoeld de wettelijk voorgeschreven tijd in een be paald land, behorend bij een bepaalde meridiaan, gevend een vol aantal uren verschil met de Grcenwich- tijd. Ook wel aangeduid met zone-tijd wanneer het zeegebieden betreft. Roelofs: ,,The so-called Standardtime, which shows a constant difference with respect to G.M.T. is fixed by decree by the government concerned". Nautical Almanac: „For general conveniance the time over a large area is reckoned from some one con venient meridian and called standardtime for that area or country. „The astronomical Ephemeris 1960": idem. In de dictionnaire Multilingue de la F.I.G.: bij T 65 temps legal: ,,On replace, dans chaque pays, le temps local moyen par un temps moyen géneralisé en adoptant un meri dian origine commune." Duits: Normalzeit. Engels: Standard time.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 27