296 in de geschiedenis van de landmeetkundige wereld in Nederland. Allen die iets van de ontwikkeling weten is het bekend dat iets der gelijks een 25 jaar geleden onbestaanbaar zou zijn geweest en tien jaar geleden nog tot de onmogelijkheden behoorde. Zo wordt, door het samengaan vandaag van academici- en niet-academici-landmeetkundigen, dit een be langwekkende en belangrijke dag." Vervolgens heette de heer Rietveldt speciaal de 70 dames welkom, die in het kader van het damesprogramma een bezoek aan de Hoge Veluwe zouden brengen en de sprekers en leden van het forum, alsmede de leden van de Staatscommissie inzake het Kadaster, in het bijzonder het lid van deze commissie, Mr. J. F. Jansen, secretaris van de Gemeente Arnhem. Spreker noemde het een voorrecht in deze gemeente te mogen congresseren. Na een welkomstwoord tot de besturen van de bij het N.G.L. en de N.L.F. aangesloten vereni gingen, en de besturen van de Vereniging van Hypotheekbewaarders en het Landmeetkun dig Gezelschap Snellius vervolgde hij: De openingsceremonie, u merkt een zeer een voudige, geldt tevens de opening van onze tentoonstellingWij zijn er trots op, dat het in de korte spanne tijds van ons bestaan, gelukt is het bedrijfsleven op dusdanige wijze in ons streven te interesseren, dat zij op zo'n uitge breide wijze aan ons congres luister wil ver lenen. Het kapitaal aan instrumenten dat hier bijeen gebracht is, een ruwe schatting bracht ons op tien miljoen; het programma dat u morgen geboden wordtde demonstraties, kortom het vervult ons met trots deze plaats in Nederland te hebben gekregen om u dit te kunnen bieden. Ik geloof dat wij onze contact man met het bedrijfsleven, tevens de voorzit ter van de congrescommissie, de heer Schrik- kema hier wel bijzonder dankbaar voor mogen zijn. Het is geen gewoonte om bij een opening reeds namen van medewerkers te noemen, maar ik geloof dat dit hier wel op zijn plaats is. En aangezien ik nu toch van de regel af geweken ben wil ik de heer Van der Wulp, secretaris van de N.L.F., dank zeggen voor de grote medewerking in de congrescommissie en zijn daadwerkelijke steun. Want, dames en heren, deze dag van ons congres is een experi ment, in onze ogen een zeer waardevol expe riment. Veel hangt er vanaf of deze dag zal slagen. De samenwerking tussen de N.L.F. en het N.G.L.volgens outsiders toch eigenlijk een vanzelfsprekende zaak, ligt zoals u allen weet niet zo eenvoudig. Persoonlijke relaties, individuele medewerking hebben sinds het be staan van het N.G.L. waardevolle resultaten bereikt. Wij wilden, beide besturen, wat meer. In ons dagelijks werk komen wij zo vaak met elkaar in aanraking en tot samen wat doen. Waarom niet in het ideële vlak? Op ons vorig congres, het congres van de optische afstand meting, heb ik bij het welkom aan het bestuur van de N.L.F. de wens uitgesproken dat de afstand tussen de beide besturen terugge bracht kon worden tot de afstand van twee armlengtes. Welnu deze handdruk is ge komen. Samen hebben wij zitting in het be stuur van de stichting N.L.F.-examens, een initiatief uitgegaan van het bestuur van de N.L.F. Vandaag heet ik niet apart welkom het bestuur van de federatie omdat het hier qualitate qua aanwezig is. Uw voorzitter. Prof. van der Weele neemt zo dadelijk de lei ding van mij over en ook daar verheug ik mij ten zeerste op. Moge deze dag een succes zijn, voor u en voor ons, maar vooral voor het doel dat wij nastreven: De bevordering van de kennis op alle terreinen der landmeetkunde. En een begin van steeds nauwere samenwerking. Dat het kadaster, de moederkerk van alle landmeetkundige geloven, stromingen en af dwalingen, vandaag in het middelpunt van de belangstelling staat, zal dit doel beslist geen geweld aan doen. Interesse genoeg. Met de wens, dat deze dag tot vruchtdra gende besprekingen mag leiden en tot een goed onderling contact tussen alle schakerin gen hier aanwezig, verklaar ik: le. met de opening van deze vergadering 2e. met de officiële opening van de tentoon stelling nu dit 3e N.G.L.-congres voor geopend. Hierna verkreeg de voorzitter van de N.L.F., Prof. Ir. A. J. van der Weele het woord om de sprekers in te leiden. Alvorens hiertoe over te gaan, zei hij het volgende: Gaarne sluit ik mij van harte aan bij de wel komstwoorden van de voorzitter van het N.G.L. In het bijzonder is het mij een groot genoegen de sprekers van vandaag bij u in te leiden doch alvorens dat te doen, wil ik u in enkele woorden iets trachten te vertellen van de achtergronden van deze congresdag. Deze zijn tweeledig. Allereerst is het vandaag de eerste keer in de

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 4