18 schalen is slechts op te merken dat het een bont en enigszins eenzijdig gericht geheel is. Immers, de meest uiteenlopende combinaties komen voor: gebruiken een zestal gemeenten voor al hun landmeetkundig werk alleen de schaal 1 500, anderen passen de grootst mo- qelijke combinatie toe 1 200, 1 500 en 1 1000). Betreffende de beweerde eenzijdigheid kan het volgende worden gezegd. Alle gemeenten bezitten een kaart op grote schaal (min. 1 1000), hebben daarna lange tijd niets dat vier gemeenten de kadastrale verzamel kaart 1 5000 gebruiken rekenen wij hier niet mee, omdat deze kaart gewoonlijk te weinig topografische gegevens bevat om met enig nut te kunnen worden gebruikt en gebrui ken als overzichtskaart de kaart 1 25000 van de Topografische Dienst, in enkele gevallen de schetskaart 1 10000 van deze Dienst. Hier ontbreekt een belangrijke schakel, name lijk de topografische kaart 1 5000; vooral voor bebouwde gebieden is deze welhaast on misbaar. Te oordelen naar de verkregen ge gevens heeft men bij één gemeente het ont breken van een kaart 1 5000 als een gemis gevoeld: men maakt hier een vergroting op schaal 1 5000 van de schetskaart 1 10000 van de Topografische Dienst. Gelet op de schaal van bij de gemeentelijke landmeetkundige diensten te maken kaarten verdient het aanbeveling de volgende kaart- schalen toe te passen: - een „basiskaart" 1 1000 voor de bebouwde en te bebouwen gebieden - een ..basiskaart" 1 2000 voor landelijk ge bied, dat voorlopig niet voor bebouwing in aanmerking komt. - wil men voor enig doel over een grotere afbeelding van het terrein beschikken, dan kan men van de kaart 1 1000 een foto grafische vergroting op schaal 1 500 of, zo nodig, 1 200 maken; de vervaardiging van een kaart 1 2000 kan desgewenst door verkleining van de basiskaart 1 1000 wor den verkregen - een topografische overzichtskaart 1 5000 - de kaarten op schaal 1 10000 en kleiner van de Topografische Dienst. 5.2 De relaties met het Kadaster Bij twee gemeenten heeft men niets anders dan kopieën, vergrotingen of verkleiningen van de kadastrale kaart beschikbaar. Bij slechts twee gemeenten wordt de kadastrale kaart niet gebruikt, terwijl de overige gemeen ten in meer of mindere mate kadastrale ge gevens gebruiken. In hoeverre deze kadastrale gegevens worden geverifieerd voordat zij worden gebruikt, is moeilijk te bepalen. Wij hebben de indruk gekregen dat dit in veel gevallen te weinig wordt gedaan; wellicht is ook hier het te geringe doorzicht dat men bij de landmeetkundige dienst in de te behande len materie heeft, de hoofdoorzaak. In verband hiermede lijkt het gewenst dat zo spoedig mogelijk in de hiervoor gesignaleerde toestand een verandering ten goede dient te komen. Gebeurt dit namelijk niet, dan is de vrees gegrond dat verscheidene landmeetkun dige diensten geen reden van bestaan blijken te hebben doordat zij, in plaats van hun taak te verrichten namelijk het maken van topo grafische kaarten op grote schaal voor ge meentelijke doeleinden niet anders doen dan vrijwel alle kadastrale gegevens, even tueel enigszins aangevuld, klakkeloos over- tekenen op een ander vel papier. 5.3 De afgebeelde terreingegevens De afgebeelde terreingegevens kan men in enkele groepen onderscheiden: 1. Kadastrale gegevens; dit zijn die gegevens die op elke kadastrale kaart worden afge beeld: - de grenzen van eigendoms- en soms gebruikspercelen; de gebruikspercelen worden dikwijls in gemeenten in de be bouwde gebieden aangeduid als de gemeente en woningbouwvereniging grote aaneengesloten eigendommen be zitten - de wegen en de waterlopen - de gebouwen - de in coördinaten bekende vaste punten - bovendien zijn de straat- en wegnamen meestal vermeld. 2. De overige topografische gegevens; dit zijn die terreingegevens die niet worden afgebeeld op de kadastrale kaart: - de terreinhoogten - de aard van het grondgebruik - het straatmeubilair en terreinopstanden - de huisnummers. 3. De onder de grondoppervlakte liggende leidingen. Uit de verkregen gegevens blijkt nu het vol gende omtrent de bestaande kaarten: bij twee gemeenten wordt hierop slechts een deel van de kadastrale gegevens vermeld bij zes gemeenten geeft men alle kadastrale gegevens op de eigen kaart weer zeven gemeenten geven bovendien een deel van de overige topografie

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 18