19 - drie gemeenten maken een vrijwel complete topografische kaart - één gemeente vermeldt de leidingen op de kaart, die alleen kadastrale gegevens bevat. Wat de overige kaarten betreft beschikken elf gemeenten alleen nog over een kopie van de kadastrale kaart, zes gemeenten hebben bovendien een meer zelfstandige kaart met een meer topografisch karakter, terwijl twee gemeenten verder geen kaarten gebruiken. Beschouwen wij deze basiskaarten in detail, dan valt het oog op de volgende bijzonder heden: - Betreffende de weergave van de eigendoms- en gebruiksgrenzen van percelen geven vijf kaarten alleen de eigendomsgrenzen, vier alleen de gebruiksgrenzen, negen beide soorten grenzen, terwijl op één kaart in het geheel geen grenzen worden vermeld. - Op één kaart worden alleen de waterlopen, op twee alleen de wegen, op dertien zowel de wegen als de waterlopen afgebeeld; de overige drie kaarten bevatten geen ge gevens over de wegen en de waterlopen. - Alle kaarten vermelden de gebouwen. - Slechts één kaart geeft de in het terrein liggende vaste punten niet weer. - Op zeven kaarten wordt een specifiek ka dastraal gegeven, nl. het perceelnummer, vermeld, - Drie kaarten bevatten gegevens omtrent de terreinhoogten. - Eén kaart geeft het grondgebruik weer. Opvallend is dat bij enkele gemeenten allerlei soorten gegevens op één kaartblad zijn ver meld; bij twee gemeenten heeft men bijvoor beeld op deze kaart het volgende vermeld: de eigendoms- en gebruiksgrenzen de wegen en waterlopen alle duurzame en niet-duurzame gebouwen de terreinhoogten de terreinopstanden de pacht- en erfpachtverhoudingen de straatnamen en huisnummers de perceelnummers de geprojecteerde uitbreidingen terwijl men bovendien nog de in de grond liggende leidingen hierop gaat vermelden. Het is niet te verwonderen dat men zich in deze gevallen genoodzaakt ziet om de schaal 1 200 te gebruiken. 5.4 De geschiktheid van de bestaande kaar~ ten als basis voor speciale kaarten Zoals we reeds zagen zijn niet alle kaarten gemakkelijk te gebruiken als basis voor spe ciale kaarten (bijv. de kaart met eigendoms- verhoudingen, de leidingenkaart, de wegen kaart. de gebouwenkaart en het bestemmings plan). Voor deze speciale kaarten heeft men immers een basiskaart nodig die een minimum aan topografie, en toch een duidelijk herken baar beeld geeft. Ons inziens voldoet geen der kaarten met „kadastraal karakter" aan de eisen die men aan een goede topografische kaart mag stel len. Slechts twee van de onder 5.3 beschouw de kaarten met topografisch karakter bevatten die hoeveelheid gegevens, die maken dat zij een goede, zelfstandige kaart vormen, en bo vendien zeer goed bruikbaar zijn bij toepassing voor een speciaal doel. De andere kaarten bevatten öf te weinig, óf te veel gegevens. 5.5 Het formaat Wat de begrenzing van het afgebeelde gebied betreft, is op te merken dat bij drie gemeenten de kaart als eilandenkaart wordt uitgevoerd. Hoewel eilanden- en raamkaart hun eigen voor- en nadelen hebben, mogen wij stellen dat van de raam- of kaderkaart, mede gezien de doeleinden waarvoor gemeentekaarten worden gebruikt, een beter gebruik kan wor den gemaakt dan van de eilandenkaart. Wat het formaat van de kaarten betreft, wor den de meest uiteenlopende maten gebruikt: vanaf formaten waarop slechts een klein ge bied tenminste bij weergave op redelijk grote schaal kan worden afgebeeld, bijv. 32 X 48 cm-, via kaarten met een slechte lengte-breedteverhouding, bijv. 85 X 85 cm2, tot exemplaren die vanwege hun grootte prak tisch niet te hanteren zijn, bijv. het formaat 135 X 195 cm2. Bij de 19 gemeenten worden zeker 26 ver schillende formaten gebruikt. Het zal geen kwaad kunnen wanneer in deze grote ver scheidenheid van formaten meer eenheid wordt gebracht. 5.6 Speciale kaarten Als in een enkel geval toegepaste speciale kaarten kunnen wij noemen: - het matenplan, gemaakt op een kopie van de door de gemeente zelf vervaardigde kaart. Dit wordt gebruikt in twee gemeenten; het dient voor het ontlenen van afstanden, nodig voor de geprojecteerde uitbreiding van nederzettingen. - de rooilijnenkaart, die men in één gemeente heeft gemaakt voor een deel van de stads kern. - bij vijf gemeenten is men bezig op een kaart de onder de grondoppervlakte liggende lei-

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 19