20 dingen aan te geven. Jammer genoeg had nog slechts één gemeente deze werkelijk gekaarteerd, zodat de indruk werd gewekt dat de overigen nog niet goed weten hoe zij leidingen moeten weergeven. de kaarten waarop men het uitbreidings plan van de gemeente vermeldt, geven niet dit uitbreidingsplan als hoofdzaak, maar als een van de vele, elkaar vaak moeilijk verdragende, gegevens die op één tekening zijn gezet. 6. Schets voor een opbouw en werkwijze van de gemeentelijke landmeetkundige dienst. Gelet op alles wat hiervoor werd geschreven over de gemeentelijke landmeetkundige dien sten is het mogelijk en gewenst voor de op bouw hiervan enkele principiële gedachten te geven, waarvan men in de praktijk een nuttig gebruik kan maken. Wij zullen daarbij de diverse facetten behandelen, en trachten deze zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen. 6.1 Het personeel Het is bijna onmogelijk over het aanwezige personeel iets redelijks te zeggen, daar het aantal landmeetkundige werkers dat nodig is, te zeer van plaatselijke omstandigheden af hankelijk is. Bovendien zal de toepassing van de automatisering de verhouding tussen ter rein- en kantoorpersoneel sterk beïnvloeden. 6.2 De instrumenten Om in het terrein metingen te kunnen verrich ten die aan de nauwkeurigheidseisen voldoen, is het nodig dat de gemeenten beschikken over een theodoliet voor metingen van de tweede orde, in bijzondere gevallen een water pasinstrument voor nauwkeurigheidswater passingen. en een of meer waterpasinstru menten voor de normale civiel-technische doeleinden, zoals deze in 4.1 zijn opgesomd. Mede gezien de steeds groter wordende ver keersintensiteit op de wegen, zouden de land meetkundige diensten groot profijt kunnen trekken van een optische afstandmeter. Van deze meetinstrumenten wordt tot nu toe te weinig gebruik gemaakt. Voor meting van stadsdelen is de fotogram- metrie zeer goed bruikbaar. Volgens Duitse ervaringen werkt zij sneller en is zij bovendien goedkoper dan terrestrische terreinmeting. Voor het bijhouden van de kaarten is de laatstgenoemde methode het meest geschikt. Voor het uitwerken van de metingen is het gewenst te kunnen beschikken over een coör- dinaten-netsjabloon, een rekenmachine, een planimeter en een orthogonaal-coördinato- graaf. Past men optische afstandmeting toe, dan is een poolcoördinatograaf gewenst. Hierbij dient te worden opgemerkt dat dit alles betrekking heeft op de bestaande metho den en geen rekening houdt met de automa tisering. 6.3 De basiskaart De basiskaart dient men het werd reeds eerder vermeld te maken op schaal 1 1000. Heeft men om enige reden bijv. voor het maken van een leidingenkaart een afbeel ding op groter schaal nodig, dan kan men van de tekening 1 1000 een fotografische vergro ting op schaal 1 500 of 1 200 maken; de standaardafwijking in de afbeelding van de terreinpunten op de kaart blijft nu gelijk. Het is zeer gewenst dat de gemeenten naast hun basiskaart 1 1000 kunnen beschikken over de kaarten 1 2000 en 1 5000, om ver der gebruik te kunnen maken van de kaarten 1 10000, 1 25000, enz., gemaakt door de Topografische Dienst. Vooral de kaart op schaal 1 5000 blijkt belangrijk en daarom zeer gewenst te zijn. Verbetering van de resultaten van het werk van kadaster en gemeente kan men bevorde ren door deze kaarten zo goed mogelijk op elkaar te laten aansluiten. Hierbij geeft het kadaster een inbreng met een sterk bepaald karakter, de gemeente maakt van een gedeelte hiervan gebruik en breidt dit uit in meerdere richtingen. Om deze gedachte zo effectief mogelijk te gebruiken, kan men de verschillende terrein- gegevens verdelen in enkele groepen, en deze groepen op afzonderlijke foelies vermelden om daarna door combinatie van foelies de benodigde kaarten te verkrijgen. Een, voorlopig althans, moeilijk punt is de medewerking die het kadaster moet verlenen, omdat zij, sterker dan nu het geval is, wordt geïntegreerd met de gemeentelijke landmeet kundige diensten. Gelet echter op de gunstige ervaringen met deze methode in enkele Duitse steden, waar men vergeleken met ons land een belemmering minder heeft omdat het kadastrale werk geheel door de gemeente wordt verzorgd, zal men ook in ons land na enige tijd tot het inzicht komen dat de hierna uit te werken methode de meest doeltreffende is en daarom praktische toepassing verdient. Voor het verzamelen van de diverse gegevens kan men bijvoorbeeld vijf foelies gebruiken; zij kunnen dan elk het volgende bevatten:

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 20