van de meetkundige dienst van de Rijkswater staat samen. Onder auspiciën van de Rijks commissie voor Geodesie werden omstandige voorbereidingen getroffen voor de meting van een 24 km lange basis langs de Afsluitdijk, opgenomen in een aansluitingsnet tevens dienstbaar als testnet voor afstandmeters; de algehele coördinatie van de uitvoering alsme de de meettechnische voorbereidingen wat hoekmeting betreft werden toevertrouwd aan de bijhoudingsdienst van de rijksdriehoeksme ting, medewerkers van het laboratorium voor geodesie van de Delftse hogeschool namen op zich de voorbereiding van lengtemetingen met geodimeter en invardraden alsmede de om vangrijke nauwkeurigheidsberekeningen, te- samen brachten zij uitvoerig rapport uit. De landmeetkundige dienst van het kadaster ging gaarne in op het aanbod een proef te nemen met een in het laboratorium voor geodesie met steun van de Koninklijke Nederlandse Heide maatschappij ontwikkelde methodiek voor de tailopname met de voerstraalmethode, gericht op automatische uitwerking. Zomer 1965, u ziet ik kan de historische draad nog steeds niet loslaten, verscheen een be langwekkend jaarverslag over 1964 van de Dienst van Kadaster en Hypotheken, met vele details omtrent de verrichte veelzijdige werk zaamheden. In deze verslaggeving zoekt men echter tevergeefs naar vermelding van de door mij geschetste bijdragen van de maatschappij. 2 Richten wij nu het oog op de toekomst, dan moet voor goed begrip eerst reken schap worden afgelegd van de geregistreerde 23 maal dat de technische werkgroep bijeen kwam tegen 28 maal de Staatscommissie en 9 maal de juridische werkgroep, zonder dat de werkgroep een technische bijlage aan het rap port van de Staatscommissie toevoegde. Door verschillende leden van de Staatscom missie waren konkrete wensen naar voren ge bracht op administratief en landmeetkundig- technisch gebied. In de eerste vergadering van de werkgroep werd gesteld, dat discussie hierover weinig zin zou hebben als niet in ge ding kon worden gebracht de organisatie van het kadaster en de psychologische bedrijfs voering van de leiding. Dit leidde er onder meer toe het aandeel van het kadaster in het totaal van ruilverkavelingswerkzaamheden als testobject te kiezen, een in die jaren omstre- den kwestie. De discussie bestreek een breder gebied dan indertijd in de H.T.W.-commissie, waar alleen gesproken werd over normen van nauwkeurigheid. Een aantal deskundigen werd uitgenodigd informatie te verschaffen, de inlichtingen waren echter tegenstrijdig. Ook nu bleek het een kwestie van het stellen van normen te zijn, normen echter die niet binnen het kadasterstelsel alleen opgesteld konden worden maar grotendeels bepaald werden door van jaar tot jaar wisselende maatschappelijke aspecten. Een uitspraak bleek in het kader van de werkgroep niet te geven. Een tweede principiële lijn werd getracht te volgen, meer aansluitend bij de overheersend juridische tendentie van de discussie in de Staatscommissie, en wel de poging van tech nische kant om een brug te slaan tussen geo detische techniek en recht. Ook hier zijn wij wijzer geworden en, dank zij de heldere uit eenzettingen tijdens de discussies in de Staatscommissie, is duidelijk geworden een verschil in denkwijze tussen beoefenaren van de rechtswetenschap en degenen die in de kring van hypothecaire en kadastrale mede werkers het recht toepassen. Het wiskundig- technische begrip norm laat zich niet zonder meer overdragen in het recht. Wiskunde en recht lijken soms alleen gemeen te hebben, dat de volgorde in argumentatie beslissend is voor het aannemelijk maken van een te bewijzen stelling; voor mij is dit richtinggevend ge weest bij het opstellen van deze voordracht. Tweemaal verloren we dus de weg, tastten rond in den blinde. Baart het verwondering, dat het moderne heelmiddel voor alle kwalen, automatisering, bovenaan de wenslijst ge plaatst werd? Automatisering immers vereist rechtlijnig denken, operationeel denken, en zou door anderen, jongeren, moeten worden uitgewerkt, een aantrekkelijke gedachte! Maar, zoals bij bijna elk nieuw geneesmiddel, er is een „maar" bij: automatisering verlangt inbouw van beslissingen, de besliskunde ver langt op haar beurt weer het stellen van nor men. En daarmee zijn we op het punt van uit gang teruggekomen! En toch was dit naïeve idee van automatise ring zo aantrekkelijk. Laat ik trachten u de gedachtengang te schetsen. Een dienst als het kadaster krijgt in de loop van zijn langjarig bestaan door aantrekken of afstoten van deeltaken een min of meer ver warde structuur, zeker als geen konkrete doel stelling voor te verrichten werkzaamheden is 53 i) Zie het gestelde in „De Ingenieur", 1959, blz. A599-563.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 21