54 vastgesteld. Interne verbindingen blijven be staan zoals zij gegroeid zijn, hetzelfde geldt voor de verbindingen met de buitenwereld. Een soms onnodig ingewikkeld patroon van verbindingen maakt het dan vaak moeilijk ef fectieve controle uit te oefenen op hetgeen binnenkomt of uitgaat. Het gaat met verbindingen als met uw radio, van tijd tot tijd treden piepende of krassende bijgeluiden op, er treedt storing op. Verbin dingen zijn communicatiekanalen en dienen ter overbrenging van signalen. De signalen kunnen gestoord worden, er treedt ruis op. Zelfs is het zo, dat een communicatiekanaal geheel zonder ruis tot de praktische onmoge lijkheden behoort. De ruis kan gering zijn of sterk, in het eerste geval voelen we dit niet als storing aan, in het tweede geval protes teren we. Wensen we bronnen van ruis in het kadaster systeem op te sporen, dan moet hieraan voor af gaan een analyse van communicatiekana len. Duidelijkheidshalve zal voor deze analyse een enigszins vereenvoudigd model van ka daster en maatschappij worden gebruikt. U weet nu dat veel aandacht besteed is aan de ruilverkavelingsdienst, ik mag dan hier wel de aan deze dienst zo eigen typische aspecten vergeten. Verder wordt een beknopte groeps aanduiding ingevoerd; partijen betrokken bij handelingen omtrent onroerende zaken, nota rissen, hypotheekbewaarders en landmeters van het kadaster, worden respectievelijk aan geduid met: burger, notaris, bewaarder en landmeter. De waardering voor het werk van de notaris brengen we in ons model tot uit drukking door de burger alleen contact met de notaris toe te staan. Wordt de juridisch getinte functie van het kadaster nu als uitgangspunt gekozen, dan blijkt direkt de grote betekenis van het exter ne communicatiekanaal tussen kadaster en no taris. We schetsen de gang van zaken bij een transaktie van onroerend goed: De burger legt zijn bedoeling uit aan de nota ris, voor woord en wederwoord wordt ,,de" omgangstaal gebruikt. De notaris interpre teert en vertaalt de resultaten in notaristaai, de akte. De akte bereikt de bewaarder, die de woordcombinatie interpreteert en daarbij aan het stuk de voor zijn boekhouding nodige fun damentele kenmerken ontleent. Een sleutel positie in de gehele keten, want verwerking in de boekhouding is alleen op eenduidige wijze mogelijk als geen tegenspraak tussen de ont leende kenmerken bestaat en bovendien het stelsel van kenmerken volledig is. De boek houding verwerkt dit stelsel van kenmerken, of constateert dat behandeling pas na meting te velde kan geschieden. In dit laatste geval komt de landmeter in aktie, hij voorziet zich van documentatie en schrijft niet de nota ris, maar de burger aan. Een ernstige model- fout wordt hiermee geconstateerd, de notaris voegt zich namelijk niet naar ons model, hij neemt onbegrijpelijk genoeg nimmer de ter reinsituatie in ogenschouw! Maar geen model zonder fout, wij gaan dus verder. De burger vertelt opnieuw, nu aan de landmeter te velde, zijn bedoeling en wijst de fysische terrein- grens aan. Een tussen-controle-circuit wordt zodoende gesloten, namelijk: burger-notaris- bewaarder-landmeter-burger; een lichtzijde van onze modelfout. De landmeter interpre teert in punten en lijnen, vertaalt deze in meetcijfers en vertaalt ten kantore alle be grepen informatie in, naar ik meen, de staat- 75-taal, welke begrijpelijk geacht wordt voor de boekhouding. De boekhouding verwerkt, verslag wordt gegeven aan de bewaarder, van de bewaarder aan de notaris, van de notaris aan de burger. Zelfs al nemen we aan dat de gehele keten van.gebeurtenissen zonder hoorbare protesten doorlopen wordt, dan nog is duidelijk dat iedere schakel een bron van ruis is. Bijzonder kritiek zijn de schakels waar de omgangstaal gebruikt moet worden, iets minder kritiek de schakels waar aan woorden een beperktere, meer eenduidige, betekenis kan worden toege kend, zoals de schakels waar notaris, bewaar der en landmeter interpreteren. Vrijheid van interpreteren wordt gebonden door rechtsre gels en door voorschriften gebaseerd op rechtsregels, hetgeen met zich brengt de inter pretatie van algemene regels in een onderha vig geval, een nieuwe bron van ruis. Dit laat ste type ruis is extra gevaarlijk omdat het veelal niet direkt merkbaar is. Het is daarom zaak het aantal plaatsen, waar deze ruis ge genereerd kan worden, zo klein mogelijk te houden; binnen het kadaster kan dit bevor derd worden door goed overleg. Illustratief is in dit verband dat een der be roemdste hedendaagse wiskundigen, Norbert Wiener1), die de stoot gaf tot de ontwikke ling van de huidige communicatietheorie, zijn boek ,,The human use of human beings. Cy bernetics and society"2), na een hoofdstuk 1) Overleden 18 maart 1964 te Stockholm op 69-jarige leeftijd. 2) 2e druk, Doubleday Anchor Books, A34; New York 1954.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 22