79 van mens en maatschappij. In „De betekenis van kunstmanen voor de Geodesie'' vermeldt Prof. Ir. G. J. Bruins enkele spectaculaire resultaten van het geodetisch onderzoek met behulp van aardsatellieten, en behandelt de techniek van het waarnemen van deze satellie ten. Ook aan de organisatie van het ruimte onderzoek in het algemeen en op geodetisch gebied in het bijzonder wordt aandacht ge schonken. Prof. Dr. Ir. C. van den Berg geeft in zijn bijdrage „Cultuur-techniek" een overzicht van de vele problemen, verbonden met een verbeterd bodemgebruik, zowel in de ontwik kelingsgebieden als meer speciaal in Neder land. „De geofysische opsporing van mineralen" door middel van seismische waarnemingen, zwaartekrachts-, magnetische- en elektrische metingen, alsmede de rol die de geodesie hier in speelt wordt besproken door Prof. O. Koefoed. Onder de titel „Wiskunde en Horizon, een persoonlijke ervaring" schetst Prof. Ir. W. Baar da zijn indrukken als student, en geeft hij een beeld van de geodeet, moeizaam trach tend steeds ingewikkelder vraagstukken op te lossen. De rubriek „Weledelgestreng" opent met een artikel van Ir. A. Scheffer, „De geodeet bij een grondbedrijf"waarin deze een overzicht geeft van de gang van zaken bij de afdeling Grondbedrijf en Landmeten van Publieke Werken te Tilburg. Ir. G. Homan bespreekt „De juridische taak van de landmeter-ruilverkavelaar"Hij volgt in zijn artikel de procedure van een ruilver kaveling, en geeft bij de verschillende fasen een indruk van de juridische aspecten. Over zijn ervaringen bij de overgang van de geodesie naar de stedebouwkunde, waarbij hij een parallel trekt met het oplossen van een cryptogram, schrijft Ir. J. Nicolai onder de titel „Puzzelen" Ir. Rol ff bespreekt in „Satellite Geodesy" de geodetische resultaten, verkregen aan het „Smithsonian Astrophysical Observatory" met behulp van de „Baker Nunn Satellite Tracking Gamera." In „De geodeet als computer-ingenieur" geeft Ir. J. A. G. Roeleveld een algemene om schrijving van de gang van zaken bij het Rekencentrum van de Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij, gevolgd door een schets van wat hierin de plaats van de geodeet zou kunnen zijn. Van zijn aandeel in een onderzoek naar de mogelijkheid van het in cultuur brengen van een moerasgebied in Jamaica, uitgevoerd door een Grontmij-team, geeft Ir. G. C. van Wijnbergen een levendige beschrijving in „De geodeet als lid van een team van specia listen" De taak van een geodeet bij het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding wordt in „Cultuurtechnisch Onderzoek" belicht door Ir. C. van Gelderen, waarbij achter eenvolgens het boerderij-verplaatsingsonder- zoek, de cultuurtechnische inventarisatie en kaartering, en de luchtfoto-interpretatie ten behoeve van cultuurtechnische doeleinden aan de orde komen. De organisatorische, psychologische en so ciale achtergronden, zo belangrijk voor het slagen van een ruilverkaveling, worden in „Sociologische problemen en ruilverkaveling behandeld door A. M. Frederikse, die daarbij uitgaat van zijn ervaringen bij de ruilverkaveling „Tielerwaard-West". De „Verkenning" wordt afgesloten door de echtgenote van Ir. J. C. Blankenburg, die een levendige schildering geeft van het geo- detenbestaan in de buurt van de Poolcirkel in „Ervaringen in het buitenland" In het derde deel van het boek, getiteld Snel- lius meer in het bijzonder betrekking heb bend op de activiteiten van het jubilerende ge zelschap zelf, vindt men een merkwaardige mengeling van serieuze verslagen, gedichten, en onverwachte uitspraken van meer en min der bekende personen, een en ander verlucht met bijpassende illustraties. Samenvattend kan gezegd worden, dat ook deze keer „Snellius" met een zeer belangwek kend, en typografisch goed verzorgd boek voor de dag is gekomen. K. K. Ruilverkaveling en Hypotheken en Kadaster Verschenen is de „Instructie en handleiding voor de kadastrale werkzaamheden ter uitvoering van de Ruil- verkavelingswet 1954" (beschikking M.v.F. dd. 27 april 1965) in 88 blz., losbladig in ringband (prijs 6,40) en het „Boekwerk Hypotheken", 132 blz., eveneens losbladig (prijs 8,inhoudend een samen vatting van de voorschriften op het gebied van de hypothecaire wetgeving, besluiten en beschikkingen en de Instructie Hypotheken, ingevoerd bij beschikking van 27 nov. 1964. Voor betrokkenen belangrijke uitgaven. Aan te vragen bij de boekhandel of rechtstreeks aan de Staatsuitgeverij, Christ. Plantijnstraat, Den Haag, tel. 814511 (giro 425300). W. K.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 15