Kent U reeds de Onopzegbare Ziektekostenverzekering van de Ambtenaren-Centrale? 86 dal van Ajalon (Joz. 10-12). Als ze gewild hadden, hadden ze ook nog kunnen grijpen naar een argument dat men in de zestiende en zeventiende eeuw als zwaar geschut had ge bruikt tegen de dwaalleer van Copernicus, want heeft niet Salomo gezegd: De aarde staat in der eeuwigheid (Pred. 1-4)? Goed, de Heilige Stoel mocht dan zwak ge noeg zijn geweest om na amper drie eeuwen te bezwijken onder de waandenkbeelden van een Copernicus en een Galilei, Glenn Voliva was van degelijker hout gesneden, en nog in 1942 kon men hem tot geruststelling van alle ware gelovigen uit Zion (Illinois) horen donderen, dat de aarde zo plat was als een dubbeltje. Deze Voliva heeft verscheidene reizen om de wereld gemaakt, maar het heeft niet mogen baten: na elke reis was hij er vaster van over tuigd dat de aarde plat was. Hij was dan ook een man die zich niet gauw uit het veld liet slaan. Hij had al eens aangekondigd dat in 1923 de wereld zou vergaan, maar toen 1923 Onze Leden-verzekerden genieten, naast een uiterst soepele schaderegeling, o.a. vergoeding van de kosten van een onbeperkt aantal huisartsvisites: 80% van de voorgeschreven medicijnen; een onbeperkte verpleegduur in ziekenhuis of sanatorium; de specialistische behandelingen met of zonder ziekenhuisopname. Op Uw verzoek verstrekken wij U gaarne volledige inlichtingen over onze specifieke ambtenaren-ziektekosten verzekering. Ondergetekende verzoekt „De Ambtenaren Centrale'' Maliebaan 108 Utrecht Telefoon (030) 1 95 46* inlichtingen te verstrekken over haar ziektekostenver zekering Naam: Adres: Functie; zonder al te veel ongelukken was verstreken, stelde hij de ondergang uit tot 1927, toen tot 1930, toen nog eens tot 1935 en tenslotte tot 1943. Zijn eigen einde kwam in 1942. Het tumult en getier over de aswenteling van de aarde is te hartstochtelijk geweest om in de luttele tijd van drie eeuwen helemaal te be daren. Nu hier, dan daar, vlamt het nog wel eens even op (denk aan onze strijdbare Heer Dijkstra), af en toe wil er nog wel eens een fanaticus naar een indertijd door de strijden den weggeworpen wapen grijpen De hoofdbezwaren tegen de belachelijke theo rie dat de aarde draaide (de mensen zouden katteklauwen moeten hebben, om zich vast te klemmen, het water zou de lucht in vliegen, er zou steeds een stormachtige wind uit de zelfde richting moeten waaien, een pijl, naar het oosten geschoten, zou achter de schutter op de grond moeten vallen) zijn te vinden in twee in het Latijn geschreven boeken: Anti- copernicus Catholicus van Giorgio Polacco, Venezia 1644, en Anti Aristarchus van Libert Froidmont, Antwerpen 1631. Het argument van de „Katteklauwen" vond Voliva in de 20e eeuw nog goed genoeg, hoe wel deze moderne theoloog meende dat alleen de Australiërs die klauwen nodig zouden heb ben Dezelfde grondgedachte, maar dan met een wat „wetenschappelijker" jasje aan werd in 1944 weer eens geponeerd door Christian Adolf Volf uit Los Angeles Ons verhaal zou te eentonig worden, als wij alle drogredenen op dit terrein en op het ge bied van de constante winden, constante onderstromen, zes-maanden-lange-duisternis aan de polen en meer-koude-noordwaarts, meer warmte-zuidwaarts (een misvatting van de oude-Grieken, door vele volkeren op aller lei breedtegraden grif overgenomen), als wij al die denkfouten hier weergaven Waar om wij dit dan opnemen in een nuchter blad als „Geodesia"? Omdat het door de schrijver is bedoeld als een soort van instructieboek voor hen die zich bij de welgemutste parti- sanen van het nuchtere verstand willen aan sluiten en omdat (helaas) is gebleken dat de forten der dwaasheid sterker zijn bezet dan ooit En onze lezers behoren toch zonder uitzondering tot die welgemutste partisanen! W. K.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 22