68 die uit de omtrek kwamen, behielden de na middagen voor hun landarbeid. De basismeting duurde van 12 juli—5 augus tus 1913. Op drie dagen werd niet gemeten vanwege de regen. De meetstaaf werd te Parijs in het Bureau In ternational des Poids et Mesures (B.I.P.M.) herhaaldelijk vergeleken met de gebruiks- standaard nr. 26 van de internationale meter zowel ter bepaling van de lengte als van de uitzettingscoëfficiënt. Voor de op terreinhoogte gemeten basis werd gevonden met de internationale meter als een heid een lengte van 4320,06052170 m. De standaardafwijking hierin bedroeg 2,11 m. 2. Lengtemetingen met invardraden Invar bestaat uit een legering van ijzer (64 en nikkel (36 met als meest kenmerkende eigenschap dat de thermische uitzettingscoëf ficiënt ervan zeer klein is. Hij bedraagt ongeveer 1.10"". De lengte van de invardraad is meestal 24 m. de doorsnede bedraagt 1,7 m. De invardraad is aan beide einden voorzien van een aflees- schaaltje. Bij het gebruik van de invardraad wordt deze aangehaakt aan een spanbandje dat over een katrol loopt en aan het einde verbonden kan worden met een gewicht van 10 kilogram. De vorm die de draad hierbij aanneemt is een kettinglijn. Een primaire basis wordt in secties onderver deeld. De sectie-eindpunten dienen goed ver zekerd te zijn. Iedere sectie wordt in slagen van 24 m onder verdeeld door houten palen, waarin een meet- merk wordt geschroefd. Deze meetmerken worden m.b.v. de schaaltjes van de invar draad afgelezen. De basis wordt beschouwd als een polygoon, waarbij in de sectie-eindpunten de hoeken gemeten worden met een theodoliet type Wild T 3. De onderlinge hoogte der meet merken moet nauwkeurig bepaald worden. Voor en na de basismeting worden de dra den geijkt. De ijking voor de basis-Afsluit dijk is geschied bij het Bureau Internatio nal des Poids et Mesures (B.I.P.M.) te Parijs en op de ijkbasis Loenermark te Loenen. Bij een basismeting treden de volgende cor recties op: a. Correcties tengevolge van een hoogtever schil in een slag Deze correcties dienen om de horizontale afstand te verkrijgen. h. Zwaartekrachtcorrectie Deze correctie wordt aangebracht doordat de plaatsen van basismeting en ijking niet identiek zijn en daardoor in zwaartekracht variëren. Dit heeft een lengteverandering van de draad tengevolge. c. Temperatmircorrectie Bij de ijking bij het B.I.P.M. wordt naast de lengte van de draad ook de uitzettings coëfficiënt van de invardraad bepaald. De ijklengte van de draad wordt bij 15° C be paald. Per slag moet een correctie aange bracht worden wanneer de temperatuur hoger of lager is dan 15° C. d. Alignementscorrectie Wanneer de meetmerken niet precies in een rechte lijn tussen de sectie-eindpunten staan, wordt per slag hiervoor een correc tie aangebracht. De uitwijkingen worden bepaald door in een der eindpunten een theodoliet op te stellen, te richten op het andere sectie-eindpunt en vervolgens bij elk meetmerk een maatlatje te houden waarop de uitwijking afgelezen wordt. e. Correctie tengevolge van een verandering van het spangewicht Indien bij de basismeting een ander span gewicht gebruikt wordt dan bij de ijking wordt de lengte hierdoor gewijzigd. Reductie tot zeeniveau Wanneer de correcties a t/m e zijn toege past voor elke slaglengte is deze bekend in het gemiddelde niveauvlak van iedere slag. Men moet nu nog de correctie aanbrengen tengevolge van de projectie van iedere slaglengte tot zeeniveau. 3. IJking van de invardraad De ijking van de invardraden voor de basis meting aan de Afsluitdijk heeft plaats gevon den op het B.I.P.M. te Parijs en op de ijkbasis Loenermark. Bij het B.I.P.M. wordt ook de uitzettingscoëf ficiënt van de invardraden bepaald. In een met water gevulde goot, die de vorm heeft van de draad (kettinglijn), wordt de invardraad opgehangen onder een spanning van 10 kg. Het water wordt op verschillende tempera turen gebracht, waarbij de lengte van de draad steeds wordt gemeten. De uitzettings coëfficiënt kan nu bepaald worden. De lengte van de invardraden is vervolgens bepaald op de ijkbasis Loenermark. Het voor deel is dat deze ijking plaatsvindt onder de zelfde omstandigheden als die bij de meting van de basis aan de Afsluitdijk.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 4