69 De basis op de Loenermark bestaat uit een interferentie-basis en een invardraad-ijkbasis. De interferentie-basis bestaat uit zeven pijlers. De eindpunten en het middelste punt zijn in kelders onder deze pijlers vastgelegd. De totale lengte van deze basis bedraagt 576,09226 m. De lengte is gemeten met behulp van licht- interferentie tot op 0,05 mm nauwkeurig Methode Vaisala) Evenwijdig aan deze basis loopt de invar draad-ijkbasis. Deze basis bestaat uit 24 slagen van elk 24 m. Het begin-, eind- en middelste punt is ver zekerd door een betonnen pijler. De slagen worden gemarkeerd door betonnen paaltjes waarop een meetmerk geplaatst kan worden. De lengte van de basis wordt bepaald uit de interferentie-basis door het meten van de richting en de afstand naar de eindpunten van de invardraad-ijkbasis vanaf de opgelode ondergrondse verzekeringen van de interfe rentiebasis. De ijklengte van de draad wordt uit deze afstand bepaald. Met elke draad is voor en na de basismeting 3 a 4 maal in heen- en teruggang over de ijk- basis gemeten. Opvallend bij deze ijking was dat één draad de eigenschap had korter te worden. Het ver schil in ijking voor en na de basismeting be droeg voor deze draad 0,14 mm. Dit verschijn sel werd tijdens de basismeting reeds gesigna leerd doordat het verschil in afstand per sec tie met de drie andere draden tijdens het ver loop van de basismeting steeds groter werd. 4. Plaats van uitvoering van de meting De basis is gekozen op de Afsluitdijk tussen de Stevinsluizen aan de Hollandse kant en de Lorentzsluizen aan de Friese kant. De lengte van de basis bedraagt 24 km. De sluistorens zijn als eindpunten gebruikt. Op deze sluis torens zijn permanente meetpijlers gemetseld terwijl in de voet verzekeringsbouten zijn aan gebracht. Wanneer op deze pijlers wordt af gesloten moet de basis echter op twee plaatsen worden geknikt. Deze knikpunten liggen res pectievelijk op ongeveer 1900 en 2300 meter van de Lorentzsluizen. Deze zijn op dezelfde wijze verzekerd als de sectie-eindpunten. De basis ligt geheel in de 15 meter brede gras berm ten Noorden van de weg en behoudens bij parkeerplaatsen leverde het geheel geen bezwaar op voor het verkeer. De drie zijden van de basis zijn ieder een veel voud van 24 m lang. Dit in verband met de lengte van de invardraden. Stevinsluizen Lorentzsluizen tig. 1 (niet op schaal) De basis bestaat uit 21 secties. De lanqe zijden zijn verdeeld in secties van 1200 m. Deze secties zijn weer onderverdeeld in sla gen van 24 m. De slageindpunten zijn verzekerd met houten palen van 160 cm lang, die 70 cm boven de grond uitsteken. De sectie-eindpunten zijn verzekerd met dub bele stalen buizen (doorsnede 10 en 15 cm). De binnenste is 1 m diep de grond in gedreven en volgestort met beton. Hierop is het meet merk bevestigd. De buitenste buis is om de eerste buis een halve meter diep ingegraven en witgeschilderd. Deze dient om verstoring van de binnenhuis te voorkomen. 5. Organisatie en uitvoering van de meting De algehele coördinatie van de werkzaam heden berustte bij Ir. M. Haarsma van de Rijksdriehoeksmeting te Den Haag. De invar- draadmetingen op de Afsluitdijk en de ijk- metingen op de Loenermark-basis stonden onder directe leiding van Ir. G. Bakker van de afdeling Geodesie van de Technische Hoge school te Delft. Hierbij waren totaal 29 per sonen betrokken. De meting aan de Afsluit dijk begon 6 september 1965 en duurde tot en met 23 september 1965. Op twee dagen werd niet gemeten vanwege wind en regen. De eis was gesteld dat bij regen en bij een wind kracht groter dan 4, schaal Beaufort (7,8 m/sec) niet gemeten werd. De lengtemeting werd uitgevoerd door 4 ploe gen bestaande uit personeel van de Rijksdrie hoeksmeting, Landmeetkundige Dienst van het Kadaster en Ruilverkaveling, studenten van de Technische Hogeschool te Delft en drie Duitse landmeetkundigen. De waterpas sing werd door de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat uitgevoerd. Elke ploeg bestond uit zes man, t.w.: 2 waarnemers, 2 spanbokhouders, 1 secretaris, 1 rekenaar. Op de plaats van de meting waren de reke naars niet aanwezig. Deze bevonden zich in één van de drie dijkhuizen op de Afsluitdijk en kregen via een ordonnans de gegevens van de metingen. Elke ploeg beschikte over een invardraad en een reservedraad.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 5