Opgave 29 Deze opgave, ontleend aan het examen voor Landmeetkundig Rekenaar N.L.F. 1965, heeft ons vijf inzendingen gebracht, in uitgebreid heid zeer uiteenlopend en eveneens in methode: van oplossen met behulp van itera tie tot het opstellen van drie vergelijkingen (niet alle van de eerste graad) met drie on bekenden. Er kwamen inzendingen met meer dan een antwoord: op een enkele uitzondering na was het juiste er onder te vinden. In onze opgave hebben we te maken met een der tien raakproblemen van Apollonius: cir kel Mo moet raken aan twee rechten, I en II, en aan cirkel M,. Als we een wat uitgebreider meetkundeleerboek raadplegen, vinden we de aanwijzing: het vraagstuk is terug te brengen tot een der andere raakproblemen van Apol lonius: cirkel M» (met straal R2 Ri) moet raken aan twee rechten, I' en II', op afstand R i evenwijdig met de rechten I en II en gaan door het punt Mx. Hoe lossen we dit vraagstuk meetkundig op? 109 a. Met behulp van vermenigvuldiging. Con strueer een cirkel O (middelpunt op de bis- sectrice van zlS') die raakt aan I' en II'. Rechte M^S' snijdt deze cirkel in P. Door de rechte door M] evenwijdig PO te trekken en te snijden met de bissectrice van S' vinden we het gevraagde middelpunt. b. Met behulp van het spiegelbeeld M/ van M] t.o.v. de bissectrice van S'. Uit QT2 QM1 X QMi is de lengte van QT te con strueren. Bij beide oplossingen, theoretisch beschouwd, zien we dat er meer antwoorden mogelijk zijn opgaven - V/- M 2 Mi'

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 21