BOEKAANKONDIGINGEN Het idee voor het samenstellen van „Prak tische Aufgaben für Vermessungstechniker" gaat terug tot 1935. De afdeling Thurgau van het Verband Schweizerischer Vermessungs techniker" wilde in de crisistijd het geloof in een betere toekomst versterken door het scheppen van een naslagwerk voor de be roepspraktijk. Men zette zich aan de grote taak en kon in het voorjaar van 1937 de 66 bladzijden omvattende ringband uitgeven. Dit werk, uit de praktijk voor de praktijk ge schapen, is op het dagelijkse werk van de landmeetkundige gericht en wil daarvoor tot steun van het geheugen zijn. Het had vanaf het begin groot succes in Zwitserland en het moest steeds weer opnieuw gedrukt worden. In 1945 werd het door de centrale bond over genomen en wordt sedertdien hierdoor ook uitgegeven. Het oorspronkelijke werk is met slechts twee bladzijden uitgebreid. Zoals het thans voor ons ligt, zal het door landmeetkundigen van alle opleidingsniveaus gaarne worden aangeschaft. Vrijwel alle in de landmeetkunde voorkomende praktische problemen worden in het kort behandeld en verduidelijkt met een voorbeeld. Bij de drie hoek wordt onder anderen vermeld: het ge bruik van de benaderingsmethode voor de be rekening van een zijdelengte, de hoogtelijn, gelijkvormigheid, sinus- en cosinusregel en oppervlaktebepaling. Bij de bogen: cirkelboog, -segment en -sector. Tevens is hierbij een apart hoofdstuk gewijd aan de diverse soor ten van boogafsnijdingen met de manier van berekenen en de wijze van uitzetten in het terrein. Verder wordt aandacht besteed aan verschillende andere berekeningen zoals: azi mut-, veelhoek-, en knooppuntberekening, transformaties, oppervlakteberekening uit coördinaten enzovoorts. Kortom: een handig naslagwerkje, waarin alles zeer duidelijk en kort is samengevat. Door de heer Th. Kerkmans is een 49 pa gina's tellend boekje samengesteld, dat tot titel draagt: „De topografische kaart". Het is voorzien van een voorwoord door de heer W. F. den Hengst, directeur van de Topo grafische Dienst te Delft, die zijn medewer king verleende aan de totstandkoming. De samensteller heeft beoogd om hen die de kaart gebruiken, een handleiding te bezorgen en hij doet dit op zeer overzichtelijke wijze door achtereenvolgens aandacht te besteden aan: de geschiedenis van de Topografische Dienst, de topografische kaart, iets over pro jectie, het kompas, het gebruik van kaart en kompas, zelf kaarten maken en de stripkaart. Hoewel bepaald geen wetenschappelijke ver handeling, voorziet het naar mijn mening wel in een behoefte. Belangstellenden kunnen het werkje bestellen door overmaking van 2,75 op postrekening nr. 7769 ten name van J. Th. Kerkmans te Rotterdam, alsmede bij de sport en boekhandel. Prijs Landbouwhogeschoolfonds Jaarlijks stelt het Landbouwhogeschoolfonds een prijs van 1.000,'beschikbaar voor een in het afgelopen jaar bij de Landbouwhoge school verschenen publikatie van bijzonder gehalte op het gebied van de landbouw wetenschappen. Op de diës van de Landbouwhogeschool op 9 maart werd door de rector magnificus, Prof. Ir. F. Hellinga, bekend gemaakt, dat de prijs dit jaar is toegekend aan Dr. A. K. Constandse. Dr. Constandse, die als weten schappelijk medewerker verbonden is aan de afdeling Sociologie en Sociografie van de Landbouwhogeschool ontving de prijs voor zijn publikatie „Boer en toekomstbeeld. En kele beschouwingen naar aanleiding van een terreinverkenning in de Noord-Oost-Polder De publikatie van Dr. Constandse omvatte het sociologisch onderzoek dat hij o.a. ver richtte naar de denkbeelden van de boeren over de toekomstige ontwikkeling van de landbouw en naar de houding van de boeren ten opzichte hiervan. 112 N. N.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 24