113 Onder auspiciën van het Nederlands Genoot schap voor Document-Reproductie vond op 24 februari j.l. te Delft een tentoonstelling plaats van elektrografische apparatuur voor documentreproduktie. Hoewel deze apparatuur in het algemeen niet geschikt is voor kaartreproduktie meende uw redactie toch de expositie te moeten bezoeken en u hiervan een kort verslag te geven. Bij een rondgang langs de overzichtelijk op gestelde apparatuur kon men door de toege nomen verscheidenheid, de wijze van bedie ning, de resultaten en de vormgeving van deze kopieermachines vaststellen dat er in de af gelopen paar jaar een sterke ontwikkeling op dit gebied is geweest, en naar men mag aan nemen nog gaande is. Op enkele uitzonderingen na is de vorm en omvang van de apparaten zodanig, dat ze weinig ruimte vergen en gemakkelijk ver plaatsbaar zijn. De bediening is uitermate eenvoudig, en ge schiedt in het algemeen door het gebruik van drie knoppen, n.l. voor het aanzetten, afzet ten en de instelling van het aantal gewenste kopieën. Nadat men het origineel op de daar voor bestemde plaats heeft gelegd en de be dieningsknoppen op de juiste wijze heeft inge drukt, worden alle benodigde handelingen ge heel automatisch door de machine uitgevoerd. Het transport van het kopie-papier gebeurt, op een enkele uitzondering na, eveneens auto matisch. In sommige machines worden vellen kopie papier van het Din A4-A3 formaat gebruikt en in andere machines is het kopie-papier in rol (200 m) aangebracht. De meeste machines zijn zodanig gecon strueerd dat er niet meer kopie-papier wordt gebruikt dan het formaat van het origineel, terwijl er bovendien nog machines zijn die het origineel verkleind kunnen reproduceren. (De machine heeft dan één vaste verkleinings factor.) Hierdoor verkrijgt men dus papier besparing. We mogen het nog eens herhalen: Men stelt het aantal gewenste kopieën in, legt éénmaal het origineel op zijn plaats, zet de machine aan, en behoeft dan verder niets meer te doen dan de gave en meestal scherpe kopieën op te nemen. Het is een belangrijk voordeel van de elektro- grafie, dat alle kleuren kunnen worden ge kopieerd, zelfs lichtgeel! Men kan op één ori gineel alle kleuren aanbrengen en men zal ze op de kopie ook alle weer terugvinden in grijs zwart-tinten. De snelheid waarmee kopieën kunnen worden vervaardigd varieert van 510 stuks per minuut. De twee grootste kopieer-machines die wer den geëxposeerd waren de „Electroclark" Kinotechniek)formaat: lang 155 cm, breed 77 cm en hoog 78 cm, en de „Arcor-élèctro- statique" (I.I.C., The International Import Company N.V.), formaat: lang 108 cm, breed 70 cm, hoog 95 cm. Hierbij dient nog te wor den opgemerkt dat het laatstgenoemde appa raat in tegenstelling tot alle andere machines een verticale glasplaat heeft, waartegen het origineel wordt aangedrukt. De ..Rank Xerox 914" behoort wat het for maat betreft eveneens bij de grote machines. Van de kleinere ,,tafel"-apparatuur willen we nog noemen: de „Sahara", (N.V. Atlas), de „Rank Xerox 813", de „Apèco" (Total Copy N.V.), de ,,3m-209" (3m. company) en de „S.C.M. Electrostatic Copier" (Veenman N.V.). Het resultaat van ons bezoek kunnen wij in de volgende punten samenvatten: 1. De huidige elektrografische kopieer-appa- ratuur heeft naar de begrippen van dit mo ment een zeer grote perfectie bereikt, doch het mag worden verwacht dat in de toekomst o.m. de gebruiksmogelijkheden van deze ma chines zullen worden uitgebreid. 2. Dat men met het elektrografisch procédé en met het daarbij te gebruiken papier, voor zover wij dit konden beoordelen, steeds een z.g. houdbare kopie verkrijgt. 3. De snelheid van de kopie-vervaardiging hoog is. 4. Dat sommige apparaten zonder vloeistof of poeder kopiëren, andere daarentegen wel met één van beide. Naar onze mening hebben deze verschillen nagenoeg geen invloed op de zeer goede resultaten. 5. Dat een aantal van de machines de moge lijkheid bezit tot vervaardiging van „klein"- offsetplaten. 6. Dat de prijzen van de machines nogal variëren, n.l. van 5.400,tot 15.000, De „Rank Xerox" echter is niet te koop, doch kan alleen worden gehuurd, wat in sommige gevallen bepaald voordelig kan zijn. Naar wij begrepen menen te hebben kan de Electro static-Copier" zowel worden gekocht als ge huurd. 7. In het algemeen kan men stellen, dat wil een elektrografische kopieermachine in een be-

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 25