KADASTER EN LANDMEETKUNDE IN DE LITERATUUR 114 drijf rendabel zijn, er toch zeker minimaal 500 tot 600 kopieën per maand moeten worden vervaardigd. Overigens kunnen in elk bedrijf ook andere factoren van doorslaggevende be tekenis zijn bij het al dan niet besluiten tot de aanschaf van een dergelijk apparaat. Tot slot willen wij nog opmerken dat de grote en intensieve belangstelling die door de vele bezoekers van de expositie werd getoond, er op zou kunnen wijzen, dat de interesse voor de moderne document-reproduktie, n.l. de elektrografie, in ruime mate aanwezig is. Naar onze mening terecht! Landmeetkundige afdeling van gemeentewerken te Apeldoorn Bevorderd, m.i.v. 1 -1 -'66, tot techn. hoofdambt. Ie kl. I. v. d. Maas en B. L. Greeven; tot techn. ambt. Ie kl. T. Nooteboom. Benoemd, m.i.v. 1 -1 -'66, tot cartograaf de tekenaar D B. J. de Vries. door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het kadaster Uit ,,Dr. Ernst Herrmann, Onderzoekers aan de Pool Uitgave Bibliotheek voor algemene ontwikkeling. Bussum 1960. Oorspronkelijke titel: Die Pole der Erde. Nederl. van Dr. van Diggelen. Op 15 november 1949 vertrok de 2e expeditie, de Noors-Brits-Zweedse Zuidpool-expeditie, op de „Norsel" uit Göteborg. Doel: Nieuw- Schwabenland. (blz. 121Vanaf 9 januari 1952 voltooien kaarteringsvluchten het program van het vori ge jaar. Ook het verloop van de ijsbarrière tussen 40° en 12° WL wordt in kaart ge bracht en wel met radar! Hoe moeilijk was het in vroegere tijden vanaf een schip een kust in kaart te brengen! Iedere bocht, iedere vooruitspringende rots moest vooraf minstens door meer dan één kompaspeiling waargeno men en berekend worden. Reeds tijdens de Schwabenland-expeditie van 19381939, ,,de Deutsche Antarktische Ex pedition", werden er eilanden in kaart ge bracht door er eenvoudig omheen te varen. Een horizontaal gericht echo-lood gaf voort durend de afstand tot de kust aan, de kapitein gaf iedere koers en snelheidsverandering tele fonisch aan de echolood-cabine en in het tempo van de vaart tekende men direct de kustlijn van het onbekende eiland op. Het archief van deze expeditie met alle be scheiden werd in de oorlogsjaren vernietigd. Overigens was het voornamelijk de bedoeling een voorlopige kaart van het uitgestrekte ge bied te maken. Als op 15 januari 1952 de „Norsel" de steven

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 26