een landmeetkundig tekenaar definitief wendt en thuiswaarts vaart, heeft men een nauwkeurige kaartering gemaakt van een gebied van 60.000 km- met exacte op namen vanaf grondstations. Het gaat hier over het zogenaamde Ritscherland op de kaart van Nieuw-Schwabenland, dat is dus het wes telijk gedeelte. Uit de lucht werden 100.000 km2 gefotografeerd. Bij het meten van de hoogten van de bergen bleek, dat deze op de oude Schwaben-kaart verscheidene honderden meters te hoog zijn opgegeven en dat het Wegener-plateau in plaats van 4000 zelfs maar 3000 meters hoog ligt. Zo'n fout zou natuurlijk vermeden zijn als men metingen van de grond af had kunnen uitvoeren. Bij kaar tering uit de lucht sluipen er door veranderin gen van de luchtdruk vaak aanzienlijke hoog- tefouten in de berekening binnen. Het luchtkaarteringsprogramma werd door slecht weer sterk beïnvloed. Het ene lagedruk gebied volgde op het andere en de wolken liggen dan vaak zo laag, dat in het gebergte het zicht praktisch nihil is. De groep onder leiding van Schytt voerde op zoveel mogelijk punten op het aardopper vlak astronomische plaatsbepalingen en hoek metingen uit. Men moet daar niet te licht over denken! Het is gevaarlijk terrein, vol met gletscherspleten en ijsbruggen. De weg moet dan ook steeds worden gemarkeerd! Ook als men bedenkt, dat de 4e Byrd-expe- ditie een gebied in kaart bracht, groter dan de Verenigde Staten, ook dan nog moet men respect hebben voor de Norselgroep, die toch nog een geweldig bergland ontdekte van een half miljoen vierkante kilometers Herbert Wendt, Het schip der gedoemden (oorspronkelijke titel „Das Schiff des Ver- dammten", Nederl. vertaling van H. M. A. PROVINCIALE WATERSTAAT IN ZEELAND 115 Bij de landmeetkundige afdeling van deze dienst kan worden tewerkgesteld: ter standplaats Middelburg. Ervaring als landmeetkundig tekenaar vereist. Aanstelling zal naar gelang van opleiding, leeftijd en ervaring geschieden in de rang van opzichter 1e, 2e of 3e klas. Salarisgrenzen Opzichter 3e kl. ƒ457,— ƒ747,— per maand Opzichter 2e kl. ƒ541,— 822,per maand Opzichter 1e kl. ƒ697,— ƒ974,— per maand Uitsluitend schriftelijke sollicitaties, onder opgave van leeftijd, huidige werkkring en wedde, te richten aan de hoofdingenieur-directeur, Rouaansekaai 43 te Mid delburg, binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 27