H.T.S.-ers Ludolph-Van Everdingen. Uitg. J. H. Gottmer, Haarlem). Dit boek, dat mij trok door het ontwerp van Rein van Looy (de afbeelding van een 18e eeuws kompaskaart) op de omslag, beschrijft de lotgevallen in 1741 van Vitus Bering en zijn bemanning, op reis naar Gamaland ach ter de Beringzee. Dit land stond volgens een uitspraak van Louis Delisle de la Croyère uit die tijd ,,op de kaarten en moest dus bestaan'.' Met de twee brikken, die eigenlijk het Terra Incognita tegemoet voeren, reisden ook mee de joodse landmeter en kartograaf Plenischer (blz. 10) en enkele biologen. Het is een roman, maar met een historische achtergrond. Wij maken kennis met Bering, die men ge leerden en ambtenaren op de hals heeft ge schoven, zoals hij moppert, en naar wier kaar ten en plannen hij zich richten moet. Hem trekt het reisdoel niet. Hem trekken alleen zijn noordoostelijke doorvaart en z'n onbewoonde eilanden tussen Azië en Amerika. Hij gelooft niet in de eerste plaats in kaarten en boeken Bering ligt in bed. ,,Febris intermittensmop pert de chirurgijn Berings gedachten kwa men niet meer tot rust. Ze dwaalden af. Hij snakte naar lucht, terwijl hij naar de kaarten aan de muren keek die kaarten van Tar- tarije, die Guillaume Delisle getekend had daarop waren Azië en Amerika door een land- brug met elkaar verbonden Die kaart van Gerritz de Vries, daar stonden die grote eilan den op, droomeilanden, luchtscheppingen: Statenland, Kompagnieland, Terra de Yesco. De kaart van de Zweed Strahlenberg krijgsgevangene van de grote Tsaar Peter was die heer geweest, balling in Siberië en hij had de onzalige tijd benut om Noord- en Oost- Azië te kartograferen. Kaarten en nog eens kaarten! Geen van alle stemde overeen met wat Bering gezien had Die kaarten grijnsden hem aan. Hij zou zo graag nog eens langs de oude weg gezeild zijn, koers noord of noordoost, om zijn eigen zekerheid te herwinnen Maar de instruc ties ritselden in de kastKaarten en in structies, flauwe geleerden-rommel En nu uit wraak, deze reis. Het kostte moeite de opdracht te volvoeren Allen hadden hem gehoond, ook de drie broers Delisle, de grote Franse aardrijkskundi gen Toch wist hij Zij bevonden zich nu op 43 graden noorderbreedte en 14 graden oosterlengte van Kamtsjatka. Klopten de kaarten, dan zou de kust van Gamaland reeds in de afgelopen nacht verschenen moeten zijn (in de stormnacht was de St.-Paul", de tweede brik, verdwenen. ,,Ze zijn noordwaarts gevaren", zo praatten muitend de brutalen Zij geloven hun eigen kaarten niet meer) Bering, nu komt je kans Maar Bering nam het bericht rustig op. Ik ben verplicht hem te zoeken, zei hij. Ditmaal houd ik mij punt voor punt aan de instructies. Zij vonden hun metgezellen niet. Een af grijselijke zwerftocht over de onbekende noor delijke zeeën, afmattende stormen, hongers nood, scheurbuik, werd hun deel. En voort durende ruzie over de leiding De deskun digen aan boord stierven, de een na de an dere Plenischer, de kartograaf, leed reeds lang aan sneeuwblindheid. Uit wanhoop had hij al zijn kostbare berekeningen en aanteke ningen verbrand. Toen het opnieuw lente werd en de hoop herleefde, beproefde men nog eenmaal het on- 116 MINISTERIE VAN VERKEER EN WATERSTAAT De Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, Kanaal- weg 3b, Delft, vraagt enige ter plaatsing in de buitendienst als landmeetkundig ambtenaar. De voorkeur gaat uit naar jonge afgestudeerden van de H.T.S., afdeling landmeten. Salaris: afhankelijk van leeftijd en ervaring max. ƒ1026,— per maand, exclusief 6% vakantie-uitkering. A.O.W.-premie voor Rijksrekening. Promotiemogelijk heid aanwezig. Schriftelijke sollicitaties onder vac. no. 6-3642/ (in linkerbovenhoek env. en brief) zenden aan Bureau Personeelsvoorziening en Bemiddeling van de Rijks Psychologische Dienst, Prins Mauritslaan 1 te 's-Gra- venhage. Voor inlichtingen betreffende de aard der werkzaam heden en de toekomstmogelijkheden kan men zich wen den tot het hoofd van genoemde Dienst, telefoonnr. 01730-20980.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 28