TEKENAAR mogelijke en met een uit de wrakstukken zelf gebouwde sloep zou men Petropawlowsk toch nog bereiken. Zelfs de nog blinde Plenischer roept, dat Steller en hij weer de nodige op metingen zullen doen, hoeken bepalen en hoogtepunten vastleggen. De Russische autoriteiten geloven deze be manning niet. De andere kapitein had reeds de volle eer voor alle ontdekkingen voor zich opgeëist. De geleerden steunden hem En eerst veel later, in 1778, verifieerden James Cook en Charles Clerke, op hun schepen de „Resolution" en de „Discovery", de koers en de aantekeningen van Bering en zijn mannen. Bering had gelijk! Maar eerst in 1879 kon de Zweedse onderzoeker Adolf Erik Norden- skjöld Berings rehabilitatie vrijwel volledig be werkstelligen. De reis van de „Vega" is be kend genoeg. Het verhaal demonstreert ook de door karto- grafen van die tijd niet altijd even sterk ge voelde verantwoordelijkheid, als ze gemaks halve foutieve voorstellingen van voorgangers overnamen op hun „nieuwe" kaarten. Wij zien in „Het schip der gedoemden" de slacht offers van zo'n commerciële gemakzucht. CONTINENTAL NETHERLANDS OIL COMPANY Teilingerstraat 53, Rotterdam, tel. 010-28 72 28 heeft onmiddellijk plaats voor een die belast zal worden met het in kaart brengen van exploratie- gegevens. Ervaring in het tekenen van topografische kaarten is gewenst, alsmede enige kennis van geologische en geophysische kaar ten. Bekendheid met de Engelse spreektaal strekt tot aanbeveling. Het salaris zal in nader overleg bepaald worden, rekening houdende met op leiding en ervaring. Sollicitaties worden gaarne, zo spoedig mogelijk, op bovenstaand adres inge wacht.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 29