waarover dergelijke metingen zijn verricht variëren van 0,5 m tot 700 m, de tijdsduur varieerde van 1/1000 sec tot ca. 15 maanden; de nauwkeurigheid was steeds dezelfde. Als voorbeeld van een volledige meetopstel ling geven wij hier een onderzoek naar het gedrag van heipalen onder een zijdelingse druk, in een bodem met verschillende samen stelling van de grondlagen. De aligneeropstel- ling is hier in tweevoud toegepast, daar twee heipalen gelijktijdig werden beproefd. De beide palen werden ter hoogte van het maai veld hydraulisch uit elkaar gedrukt door een vijzel, de kracht varieerde van 0 tot 6.000 kgf. Op de overzichtsfoto (figuur 4a) ziet men op de voorgrond de beide lamphouders met dia fragma, op driepoot. Meer naar achteren staan de beide heipalen, waarop zoneplaten in kruisslede zijn gemonteerd. Op de achter grond staan de beide kijkers met instelken- merk, op driepoot. Vóór de belasting van de heipalen worden de zoneplaten op de paal koppen in één lijn gesteld met het erbij be horende diafragma en instelkenmerk. Daarna worden de palen belast, waardoor zij uiteen wijken en eventueel ook verticaal zich ver plaatsen. Door de zoneplaat na het aanbrengen van een belasting in de oude positie te brengen, met behulp van de kruisslede, kon aan de verstel ling van de kruisslede dan de verplaatsing van de paal worden afgelezen. De meetnauwkeu- righeid bij deze opstelling bedroeg enkele honderdsten van een millimeter. Daar een dergelijke beproeving van een hei paal ca. 8 uur aan een stuk door moet gaan is het bij een dergelijke manier van meten zeer aantrekkelijk dat het meetinstrument niet con tinu gecorrigeerd moet worden, omdat er toch verdraaiingen optreden door bewegingen van de ondergrond enz. Een aantal andere metingen is vermeld in verschillende tijd schriften 2). In vele gevallen waar wij de op tische aligneermethode toepasten, is het ge- 94 Figuur 4a. Een meetopstelling waarbij de zoneplaten in kruissleden zijn gemonteerd. 2) Polytechnisch Tijdschrift (1965) editie B nr. 26. TNO-Nieuws 19 (1964) afl. 8, blz. 471—478 en 20 (1965) afl. 2, blz. 95-101.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 6