o K. K. 159 vloeibare kopieerlaag opzuigt, wordt de laag na drogen niet homogeen, waardoor gedeelten van de kopie kunnen wegval len. Het gewapende blad moet daarom eerst wor den geprepareerd, voordat de lichtgevoelige laag wordt aangebracht. Dit prepareren ge schiedt door het aanbrengen van een laklaag, die de poriën van het papier geheel afsluit. Na het aanbrengen van deze laklaag is het mogelijk de lichtgevoelige laag wel homogeen aan te brengen, terwijl bovendien geen kopieeremulsie in het papier dringt. Na het af drukken van de genoemde positieve tussen kopie op het gewapend papier zijn de belichte vlakken gelooid, waarna de onbelichte lijnen kunnen worden weg-ontwikkeld. In feite is er nu een gravure ontstaan in de lichtgevoelige laag. Om nu van deze gravure een inktteke- ning te krijgen, worden de lijnen met een spe ciale inkt ingezwart. Nadat deze sneldrogende inkt hard is geworden, kan de gelooide chro- maatlaag worden weggewassen, waarna de zwarte lijntekening op gelakkeerd gewapend papier overblijft. Het is duidelijk dat een eventuele latere bij werking van een dergelijk gelakkeerd blad weer extra voorzorgen vraagt. Door sommi gen wordt dit als een bezwaar gezien. Dit neemt evenwel niet weg, dat op grond van een veeljarige ervaring kan worden gesteld, dat het gehele werkprocédé, waarbij uitslui tend wordt gebruik gemaakt van polyester folie, gewapend papier en contactkopieën, niet gemakkelijk te verbeteren zal zijn; kleine te kortkomingen in onderdelen zullen daarom voor lief moeten worden genomen; althans voorlopig: immers, de research gaat door. Van het „Centraal Bureau Luchtkartering" te Paramaribo ontvingen wij het Jaarverslag over het jaar 1965. Het 22 bladzijden tekst, benevens een aantal tabellen en grafieken bevattende boekwerkje begint met het geven van een overzicht van de organisatie van het bureau, de samenwer king met andere diensten en instanties, het instrumentarium en de opleiding van jong per soneel. Daarna volgen achtereenvolgens de verslagen van de diverse onderafdelingen: De landmeetkundige afdeling, die belast is met de uitvoering van alle terrestrische werkzaam heden. De fotografische afdeling, die luchtfoto's ver vaardigt, ontwikkelt en afdrukt, en ook alle overige fotografische werkzaamheden ver zorgt. Men kreeg in de loop van 1965 de be schikking over nieuwe apparatuur, o.a. een Wild RC-8 camera en een Zeiss SEG V ont- schrankingsapparaat. De fotogrammetrische afdeling, waarvan de werkzaamheden zich in het verslagjaar hoofd zakelijk geconcentreerd hebben rond opdrach ten van het Bureau voor Waterkrachtwerken, en wel in het bijzonder het Kabalabo-gebied. In Nieuw-Nickerie werd een schaduw-archief ingericht en in gebruik genomen. Het geheel geeft een beeld van de vele en velerlei werkzaamheden die verricht dienen te worden in een in volle ontwikkeling zijnd jong land. Examenuitslagen Geslaagd voor het examen Landmeettechnicus NLF '66: M. Douma, Delft; J. Erkelens, De Bilt; P. Freeke, Alphen aan den Rijn; A. A. Gras, Zaandijk; B. Hol dijk, Hilversum; Th. P. Huijsmans, Zevenbergen; A. C. de Jong, Zwolle; M. Kroes, Wezep; Th. H. K. Kuijpers, 's-Hertogenbosch; H. de Leeuw, Zwolle; M. A. M. Lommers, 's-Hertogenbosch; M. H. E. Paulussen, Borg haren; P. van Schelt, 's-Gravenhage; B. J. H. Schilder, Leiden; H. Seeder, Haarlem; H. v. d. Stege, Zwolle; B. M. Stok, Deventer; R. P. J. Verboom, Rijswijk (ZH); K. Vormeer, Steenwijkerwold; G. J. Zweers, Mariën- berg. Geslaagd voor het examen landmeetk. tekenaar NLF '66: Sj. A. Blaauw, Utrecht; R. W. Brest van Kempen, Oost-Souburg; H. W. van Eek, Arnhem; J. van Raams- donk, 's-Gravenhage; C. J. P. Vermaire, Oisterwijk.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 15