Kent U reeds de Onopzegbare Ziektekostenverzekering van de Ambtenaren-Centrale? 185 Het totaal particulier landbezit, onderwerp voor belastingheffing met inbegrip van wakf- land steeg van 5 miljoen feddans in 1896 tot bijna 6 miljoen in 1950. Het grootste deel van deze stijging kwam voort uit de verkoop van bijna 800.000 f. uit het staatsdomein aan par ticulieren, de rest door belastingoplegging aan meer grond, door betere belastingadministra tie en de uitvoering van draineringswerken in de Noordelijke Delta. De eigendom der kleine eigenaren steeg van 1 miljoen f. in 1896 tot ruim 2 miljoen in 1949, verdubbelde dus. De politiek om de kleine eigendom te bevorderen kon in de moeilijke perioden niet worden volgehouden. In 1945 werd wel meer dan 500.000 f. door de rege ring in verkoop gegeven, maar 343.000 f. on gecultiveerde grond die verbetering eiste, moest aan grote en middelgrote eigenaren overgedragen worden. Eind februari 1946 waren slechts 17.500 f. verkocht aan de kleine boeren: zij konden eenvoudig de prijs niet op brengen, die onmiddellijk moest worden be taald. En de 3000 f., die ingevolge de wet van 1946 moesten worden verdeeld, betroffen slechts 2 c/c van de toename van het aantal eigenaars van 5 feddan en minder. Dit betekent dan volgens ons wel het falen van deze regerings maatregelen. De in Egypte bekende ,,Vijf-feddan-wet" van 1912 moest de fellah vrijhouden van schulden aan de bank en aan de woekeraars elle protégé cette classe trés interessante des pe- tits propriétaires égyptiens, qui est en grande progression, schreef Blanchard). Wij geloven niet dat dit doel als het al het voornaamste doel was bereikt is. De fellah moest fondsen hebben. Hij ontdook er de wet voor. De meest populaire vorm was wel de ,,vente a réméré" (E.: reverting sale). Een beslissende invloed op de landverdeling had de wet in elk geval niet. Toch was meer dan 32 van de gecul tiveerde (5,3 miljoen) feddans door de wet zg. ongrijpbaar (vrij van beslag enz.) gewor den. Het was b.v. merkbaar, dat genoemde verkoop met het recht van wederinkoop na een bepaald aantal jaren tegen een bepaalde prijs voornamelijk ten goede kwam aan de grotere landbezitters. Meer dan misschien in enig ander land heeft de kleine eigenaar in Egypte grote behoefte aan krediet. Hij is zorgeloos, geeft nogal ge makkelijk zijn geld uit aan feesten, en raakt in geldnood. Een gevolg hiervan is, dat er een trek naar Kaïro en Alexandrië ontstond, welke trek alleen maar werd gestuit doordat deze steden de grote industrieën missen, om de massa blijvend emplooi te bieden. De stap op de goede weg van de hervormin gen in het belang van de grote landbouwbe volking, zoals men de uitvaardiging van de vijf-feddan-wet mag noemen, moet door nog betere gevolgd worden. Eén ervan is zeker het coöperatieve krediet tegen een lage rente. De wet tot landbouwkundige hervorming van 1952, die beoogt aan een zo groot mogelijk aantal boeren grondeigendom te verzekeren teneinde hun levensstandaard blijvend te ver hogen, is een andere. Bekend is waarschijnlijk dat ook de laatste revolutie (1952—1956) het beginsel van de particuliere eigendom bevestigde, maar be perkt tot maximum 200 ha. Dit werd in 1961 zelfs nog verder beperkt. Er blijft nog heel veel te doen, als men be denkt dat er in dit oude land een jaar of 15 geleden van de ruim 900.000 km2 niet meer dan 47.000 km2 (geïrrigeerd en) gecultiveerd waren. Onze Leden-verzekerden genieten, naast een uiterst soepele schaderegeling, o.a. vergoeding van de kosten van een onbeperkt aantal huisartsvisites; 80 van de voorgeschreven medicijnen: een onbeperkte verpleegduur in ziekenhuis of sanatorium; de specialistische behandelingen met of zonder ziekenhuisopname. Op Uw verzoek verstrekken wij U gaarne volledige inlichtingen over onze specifieke ambtenaren-ziektekosten verzekering. Ondergetekende verzoekt „De Ambtenaren Centrale Maliebaan 108 Utrecht Telefoon (030) 1 95 56* inlichtingen te verstrekken over haar ziektekostenver zekering Naam: Adres: Functie:

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 17