V. V. L.-EXCURSIE 1966 189 zijn plaats welke betekenis naar onze rechts orde valt te hechten aan de notities, die in de legger, register 69a en het losbladig register een plaats kregen. Zomede een behandeling van de wijze, waarop de genoemde bewinds man de delegatie interpreteert, in art. 10 der Grondbelastingwet opgenomen. Welke be tekenis komt toe aan de zgn. kadastrale grens- uitzettingen? Of aan de officiële schetsen, waarop de ligging van de grenzen van de ka dastrale percelen tot op centimeters nauwkeu rig is aangegeven? De verdringing van de pri vaatrechtelijke sfeer gaat veel verder en reikt veel dieper dan velen geneigd zullen zijn te veronderstellen. Een nota of rapport als zo juist bedoeld is dan ook slechts interessant, als het tot op de bodem in de materie zou doordringen. Het gaat m.i. in geen geval aan bij de Sta- ten-Generaal met voorstellen tot een heroriën tering in kadastrale, d.w.z. niet-privaatrechte- lijke richting aan te komen, alvorens ieder de gelegenheid kreeg om tot in finesses na te gaan, in hoever er bij de onderhavige stof de facto nog van privaatrecht te spreken valt. Te minder, omdat de situatie hier te lande ook rechtsvergelijkend bezien hoogst opmer kelijke aspecten vertoont.' We meenden onze lezers de enkele hierboven aangehaalde citaten uit dit bijzonder interes sante artikel niet te mogen onthouden, te meer daar dit in zo sterke mate afwijkt van de meestal gehuldigde opvattingen. Voor wie van het gehele artikel kennis wil nemen zij nog meegedeeld, dat losse nummers van het W.P.N.R. verkrijgbaar zijn a 1per stuk bij de redactie-secretaris en administrateur van het Weekblad: Mr. H. Westra van Holthe, Jan van Nassaustraat 96, s-Graven- hage. Postrekening 49755 ten name van De Broederschap van Candidaat-Notarissen. M. L. V. van en uit het De excursie van de Vereniging van Land meetkundigen is langzamerhand synoniem met mooi weer. Tussen 10.00 uur en 10.30 uur verzamelden de deelnemers (ruim 40) zich in het restau rant „Bolwerk'' te Haarlem. Van Haarlem per bus via een zeer aantrekkelijke route door Kennemerland naar IJmuiden, waar we ont vangen werden in het voorlichtingscentrum van de Rijkswaterstaat. Na bezichtiging met toelichting van het tentoongestelde werd een uiteenzetting gegeven van de werkzaamheden aan de havenmond, waarna een film over deze werken werd getoond. Vervolgens werd een uiteenzetting gegeven van de landmeetkundige werkzaamheden voor de plaatsbepaling in zee. Deze bepaling is ge schied volgens het Decca hi fix systeem, met controle via metingen met de theodoliet. Hierna werd een bezoek gebracht aan het zuidelijk landhoofd, waar één der beide kraan-eilanden in bedrijf was. Na deze wandeling werd een zeewaardige lunch gebruikt; veel gebakken vis, weinig brood. Na deze voortreffelijke lunch ging het naar de sluizen. Ook hier een prettige voor lichting door een der sluismeesters, gevolgd door een toelichting in de machinekamer van één der sluisdeuren van de grootste sluis door Ir. de Vos, die mede uit broederlijke genegen heid voor één onzer collega's, hiertoe bereid bleek. Bij de sluizen was het probleem van de ver- zilting van het achterland ook aan de orde. Een op tegengaan van deze verzilting gerichte manier van schutten (volle sluizen) wordt thans toegepast, terwijl door middel van een luchtbellenwand aan de landzijde der sluizen, het binnenvloeien van het zoute water uit de sluizen wordt tegengegaan. Na de genuttigde vis meer zwemgelegenheid te hebben gegeven ging de reis via de Hoog ovens en door de Velser tunnel weer naar Haarlem, waar de excursie te ruim 5 uur ein digde. Opnieuw een geslaagde excursie. B. L. GREEVEN

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 21