Het Matenplan 171 door f. van der Zee, technisch ambtenaar eerste klas bij de landmeetkundige afdeling van de Dienst Openbare Werken en Volkshuisvesting te Dordrecht De landmeetkundige afdeling van een dienst .Openbare Werken" vormt de schakel tussen het terrein en de diverse tekenkamers. Voor het ontwerpen van plannen op het gebied van stedebouw, wegenbouw, waterbouw en bouw kunde is een kaart nodig van het terrein, waarin het plan zal worden verwezenlijkt. De landmeetkundige afdeling nu heeft tot taak te zorgen voor de inventarisatie van alle voor de ontwerper belangrijke terreingege- vens. Deze worden hem verstrekt in de vorm van situatiekaarten en profieltekeningen op de schaal van zijn keuze. Heeft hij het plan in de bestaande toestand ingetekend, dan zorgt de landmeter weer voor het overbrengen van dit plan naar het terrein. De werkzaamheden bestaan dan uit het slaan van piketten, waarmee de punten zijn „be paald" waartussen de lijnen van het project gedacht kunnen worden. Wanneer de gegevens, die men nodig heeft om het plan naar het terrein over te brengen, omvangrijk zijn, vervaardigt men een maten plan. Evenals een opmetingsveldwerk bestaat het matenplan uit een meetlijnenverband waaraan objecten zijn vastgelegd; in het eer ste geval geschiedt dit door een meting, in het andere geval door middel van een berekening. In tegenstelling met een veldwerk wordt een matenplan op schaal vervaardigd. Een goed overzicht van de uitzetgegevens be vordert de vlotheid van werken in het terrein en geeft de minste kans op het maken van fouten. Het verdient daarom aanbeveling slechts dan het vervaardigen van een maten plan achterwege te laten, als de uitzetting van eenvoudige aard is en waarschijnlijk éénmaal zal plaatsvinden. Het gebeurt nogal eens, dat de piketten door ophoging of anderszins ge stoord raken en moeten worden hersteld; bovendien zal de uitzetting dikwijls in etappes worden uitgevoerd. Het matenplan wordt vervaardigd op een cal que van de bestaande toestand. Bij ons wordt hiervoor vaak het origineel gebruikt, waarvan indertijd kopieën aan de ontwerper zijn ver strekt. We wachten in het algemeen met het samen stellen van een matenplan tot kort voor het tijdstip waarop met de uitvoering van het plan wordt begonnen. In de praktijk doet namelijk vaak de ietwat wrange uitdrukking opgeld: „Plannen zijn er om gewijzigd te worden Nemen we als eerste voorbeeld een matenplan voor een belangrijke weg. Nadat het tracé is ontworpen zal er bij terrein met een slappe bodem een grondonderzoek worden ingesteld d.m.v. sonderingen en/of boringen. Om de plaats te bepalen waar deze gemaakt moeten worden, is er in het terrein behoefte aan de as van de weg en de kilometrering. De as wordt op een kaart van de bestaande toestand in getekend en tezamen met de kilometrering vastgerekend aan de meetkundige grondslag. Vervolgens worden op de tekening de maten ingeschreven, waarmee de uitzetting kan wor den uitgevoerd. Na verloop van tijd begint men met de aanleg van zandlichamen voor de opritten van een viaduct. Het matenplan wordt weer aange vuld met de nodige uitzetgegevens. Als men deze werkwijze kiest, loopt het

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 3