175 Ook de onderlinge afstand tussen de assen van zijstraten is soms gelijk, namelijk bij her haling van een bepaalde figuratie. Al tekenend en zo nu en dan wat rekenend hebben we een kaart verkregen, die een ver groting is van het uitbreidingsplan, terwijl bovendien de wegassen meetkundig zijn be paald door hun lijnvergelijkingen. Van dit maagdelijke matenplan nu, dat nog geen uit- zetgegevens bevat, wordt een acute calque ge maakt voor de eerdergenoemde besteksteke ning. Hierna beginnen we op papier grondslag te leggen langs de straten die moeten worden uitgezet. Bij voorkeur kiezen we de meetlijnen langs een van de kanten van de straat, maar in elk geval evenwijdig aan de wegas. We zoeken een zodanig plaatsje voor de kad- stenen, dat zij de meeste kans maken te wor den gevrijwaard van storing door graafwerk zaamheden of anderszins. Aan de hand van de gegeven wegassen en wegbreedten worden coördinaten berekend van de kadstenen. Daarna worden de maten berekend, waarmee het mogelijk is om metend vanuit de bestaan de grondslag de kadstenen zo te zetten, dat hun coördinaten in het terrein waar gemaakt zijn. Bij de berekening maken we gebruik van de lijnvergelijkingen die van de assen der wegen opgesteld zijn. Over het rekenen met lijnver gelijkingen volgt een afzonderlijk artikel in de volgende aflevering van dit tijdschrift. Voorts is de berekening van coördinaten en uitzetgegevens grotendeels een berekening uit richting en afstand. We onderscheiden hierbij: a. gegeven: richting en afstand vanuit een in coördinaten bekend punt naar een ander punt; te berekenen de coördinaten van dit punt; b. gegeven: de richting van een bepaald punt naar een ander in coördinaten bekend punt; te berekenen de afstand tussen de punten. Ik geef er de voorkeur aan deze berekeningen uit te voeren in het veelhoeksformulier, Kad. nr. 43. Als andere controle ontbreekt, kunnen we op de gebruikelijke wijze controle-ordi naten berekenen. Intussen heeft de afdeling wegenbouw de eer der genoemde bestekstekening vervaardigd. Naar het oordeel van de wegenbouwers moe ten sommige wegen wat breder worden dan de stedebouwkundige had aangegeven. Dat dit belangrijke wijzigingen op kan leveren, zien we als we kaart 2 (een gedeelte maten plan) vergelijken met kaart 1. De weg die op het uitbreidingsplan een breedte had van 12 m heeft nu twee gescheiden rijbanen elk van 7 m met parkeerstroken van 2,25 m en een tussenberm van 5,5 m. Verder is er een schetsplan klaar gekomen voor een complex woningen. Dat ook dit soms heel anders uitvalt dan het uitbreidingsplan aangeeft, blijkt weer bij vergelijking van kaart 1 met kaart 2. Het bouwen van het bejaardenhofje zoals dit door de stedebouw kundige was opgezet, bleek economisch niet haalbaar. Van de ,,dure" zigzagvorm moest worden afgezien, omdat een grotere uniformi teit in de bouwblokken nodig was. Uiteraard worden dergelijke grote wijzigingen in samenwerking met de stedebouwkundige aangebracht. Telkens wanneer een gedeelte van het plan door een architect is bewerkt, worden de bouwblokken zodanig op het matenplan ge wijzigd, dat zij de juiste afmetingen hebben; tevens worden de maten ingeschreven. Hoe groter het object, des te groter de veranderin gen vaak zijn vanwege de speciale wensen der betrokkenen. Een winkelcentrum zal om deze reden meestal anders worden verwezen lijkt dan het uitbreidingsplan in eerste instan tie aangeeft. Wanneer het zover is dat bouwgrond zal worden verkocht, worden van het matenplan lichtdrukken gemaakt, die dienst doen als ver kooptekening. Nadat de Raad heeft besloten de grond te verkopen, worden de grenzen uitgezet en in gemeten. Het inmetingsveldwerk gaat naar het Kadaster met verzoek tot splitsing, waar na een geheel perceel wordt overgedragen. Zijn op het matenplan weergegeven de hoofd lijnen van wegen, vijvers en groenvoorziening, benevens de bebouwing en de begrenzing van de uitgegeven grond, dan is het voor vele doeleinden te gebruiken. Juist omdat tijdens de uitvoering van een stedebouwkundig plan voor een stadswijk voortdurend details nader worden uitgewerkt door medewerkers binnen en buiten de dienst, wint het matenplan zeer aan betekenis als het steeds de recente stand van zaken weergeeft. Het is dan heel wat meer dan louter en alleen een verzameling uitzetgegevens.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 7