Met dit doel is voor de Coragraph een algemeen tekenprogramma ontworpen, dat is opgebouwd uit diverse deelprogram ma's. Het programmeren wordt zodoende teruggebracht tot de opgave om de verschil lende coördinaten te combineren met de ge wenste deelprogramma's. De aanduiding op band of kaart van de coördinaten van de mar kante punten gaat dus gepaard met het af roepen van het toepasselijke tekenprogramma. Zo bestaan de volgende deelprogramma's: 1. Rechte lijnen, cirkels, cirkelsegmenten en derde graads krommen. 2. Transformaties als verschuivingen, rota ties, schaalverandering. 3. Het tekenen van evenwijdige lijnen op af stand naar keuze, 4. Het tekenen van letters, cijfers e.d., waar bij alleen uitgangspunt, grootte en stand der tekens moeten worden aangegeven. 5. Bovendien zijn deel-programma's in voor bereiding welke het mogelijk maken om lij nen op te bouwen uit cirkelsegmenten en rechte lijnen op zodanige wijze dat een vloeiende kromme ontstaat waarvan, de eerste en tweede afgeleide éénduidig zijn gedefinieerd. Met al deze deel-programma's kan niet alleen getekend worden, doch ook gegraveerd. Een op deze punten gebaseerd programma zal zonder veel moeite tegemoetkomen aan de vele eisen welke aan tekenmachines gesteld worden. Twee uitgewerkte voorbeelden Als gegevens voor een kadasterplan (figuur 3) waren de begrenzingspunten bekend. Door het reeds ingelezen programma worden de cirkels en rechte verbindingslijnen getekend. De grens van de tekening kan willekeurig worden gekozen en punten die hier buiten vallen worden niet getekend. De rekenmachine kiest alleen die markerings punten welke in het gewenste gebied liggen. Het programma voorkomt voorts dat dezelfde lijn of cirkel meerdere malen wordt getekend. Verbindingslijnen naar punten buiten het ge kozen gebied, worden slechts tot de rand ge tekend. De snijpunten met de rand, alsmede die van de cirkels en verbindingslijnen wor den door de rekenmachine bepaald. Dit plan werd in ongeveer 20 minuten getekend. Figuur 4 toont een testfiguur welke uit derde graads krommen is samengesteld. Er werd uitgegaan van negen vaste punten. Deze fi guur met de omranding wordt in twee minu ten getekend. 204 Fig. 4

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 12