205 NIEUWE KARTOGRAFISCHE FACSIMILE-UITGAVEN Bij de uitgeverij Theatrum Orbis Terrarum te Amsterdam (O.Z. Voorburgwal 85) ver schenen reeds enige malen facsimile-uitgaven van uitverkochte werken op het gebied van de geografie en de kartografie. Reeds in 1963 kwamen zes edities uit, op ware grootte, van bekende oude atlassen, In tegenstelling met Elsevier, waar reprodukties in kleuren ver schenen, gaven Broekema en Israel de voor keur aan een zwart-witte weergave. Nu heeft men het aangedurfd, een uitgave te verzorgen van het beroemde stedenboek „Civitates orbis terrarum" van Georg Bcaun en Frans Hogenberg, dat tussen 1572 en 1617 te Keulen werd gepubliceerd. De 6 delen met meer dan 500 platen en plattegronden vor men samen een uitstekend beeld van de voor naamste steden uit de Renaissancetijd. Voor historici, geografen en kartografen, en vooral ook voor liefhebbers van fraai gra veerwerk is door deze uitgave weer een ge makkelijker bereikbare bron aangeboord. Het is onmogelijk, deze kostbare uitgave in een korte aankondiging recht te doen wederva ren. De Engelse medewerker R. A. Skelton, superintendent van de kaartenafdeling van het Brits Museum, noemde deze prachtige verzameling ,,the most original and magnifi cent of all town-books or city-atlases". De graveur Hogenberg was in zijn tijd één van de bekwaamste vakmensen op zijn gebied. Ook technisch is het werk dus zeker belang rijk. Werk van Jacob van Deventer vindt men bij de kaarten van Holland en Vlaanderen. An dere oorspronkelijke medewerkers waren Pie. ter Breughel, Joris Hoefnagel 1542-1600), Schol, Van Valkenborch, Joost Murer en vele anderen. Van Braun (of Bruin) is bekend zijn mening dattowns should be drawn in such a manner that the viewer can look into all the roads and streets and see also the buildings and open places". Braun onderhield briefwisse ling met Ortelius, die zich voor de uitgave bijzonder interesseerde. Al met al geeft dit beroemde stedenboek (Engelse tekst) in facsimile van Braun en Hogenberg ons een prachtig beeld van het laat-middeleeuwse Europa. Tooley noemt het zelfs één van de meest waardevolle bronnen uit die tijd. Deze uitgaven zijn een verrijking van ons kartografisch studiemateriaal. Wij juichen de verschijning toe en zien nu reeds met grote belangstelling uit naar de volgende. Deze worden voorbereid. Zoals de uitgeverij ons mededeelde, behoren hiertoe o.a. de volledige facsimile-editie van de grote wereldatlas van Johan Blaeu ,,Le Grand Atlas ou Ccsmo- graphie Blaviane" in 12 delen en (nog deze zomer, in de serie Mirror of the world") Carel Allards costuum- en stedenboek Orbis habitabilis oppida et vestitus". Ook staan op het program: voortzetting van de T.O.T.-serie atlassen en (eveneens nog dit jaar) de eerste delen van een nieuwe serie „Mundus novus" met reisbeschrijvingen als b.v. Ramusio's ,,Navigationi et Viaggi" en Hakluijt's Divers voyages". Met financiële steun van de stichting Z.W.O. komt ten slotte (waarschijnlijk begin 1967) het eerste deel van de uitgave „Atlantes Neerlandici" in 5 delen, een volledige biblio grafie van Nederlandse atlassen tot 1880, sa mengesteld door Dr. Ir. C. Koeman. W. Koopmans van en uit het STICHTING ING. REGISTER In 1957 werd de ministeriële goedkeuring ge hecht aan de statuten van de „Stichting Ing. register". Het doel van de Stichting is het instellen en bijhouden van een openbaar register, waarin niet-academisch gevormde technici, die aan bepaalde eisen voldoen, ingeschreven kunnen worden. De ingeschreven personen mogen de aandui ding „Ing." achter hun naam voeren. Tot op heden zijn ongeveer 3500 technici in-

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 13