Craftint SPEELT OPEN KAART! S3 FIRMA J. UILING - ZEIST Verlengde Slotlaan 64 - Tel. 03404-15659 200 De keuze van de gemeenten waaraan werd gevraagd gegevens te verstrekken, is vrij willekeurig geweest. De lijst van gemeenten die officieel samenwerken met de landmeet kundige dienst van het Kadaster verschafte ons een aantal namen, waaruit eerst 23, later nog eens 12 gemeenten werden gekozen. Om dat de gang van zaken bij de landmeetkun dige dienst van de grote gemeenten in ons land ons voldoende bekend was, werden daar geen gegevens gevraagd. Ten onrechte hebben sommigen gemeend uit ons artikel te moeten opmaken, dat een ge meentelijke landmeetkundige dienst geen ka dastrale kaarten zou mogen gebruiken. Het tegendeel is waar: wij zijn voorstander van een nauwe samenwerking tussen de gemeen telijke landmeetkundige diensten en het ka daster men zie onze schets voor een op bouw en werkwijze van de gemeentelijke landmeetkundige dienst wij zijn echter tevens voor het uitoefenen van de eigen taak, die de gemeentelijke landmeetkundige dienst als gelijkwaardige, maar niet gelijkvormige partner van de kadastrale dienst dient te hebben. Over de toepassing van de fotogrammetrie bij het opmeten van nederzettingen ten be hoeve van kaarten op grote schaal is in ons land tot nu toe weinig onderzoek verricht. Voor het aanduiden van de toepassingsmo gelijkheden waren wij daarom aangewezen op ervaringen in het buitenland. De door ons gebruikte symbolen voor het weergeven van terreinopstanden komen niet overeen met die, vermeld op een van de normbladen van het Nederlands Normalisatie Instituut1) Beide voorstellen geven twee methoden, het Normalisatie Instituut stelt een combinatie van een eenvoudig symbool samen met een afkorting van de naam van het afgebeelde voorwerp voor; wij meenden iedere soort te vermelden voorwerpen door een eigen, vaak iets gecompliceerder, symbool te moeten weergeven. Wij bemerkten dat bij enkele gemeenten voor het weergeven van de onder de grondopper- vlakte liggende leidingen gebruik wordt ge maakt van het nog niet uitgegeven normblad nr. 3116: „Technische tekeningen, Aandui ding van leidingen in wegen en terreinen". Hiervan bestaat thans nog slechts een voor ontwerp, waarbij niet zeker is dat de op dit blad vermelde voorstellen ook voor het norm blad zullen worden gebruikt. Een enkele keer werd de „haalbaarheid" van onze voorstellen in twijfel getrokken. Ook wij weten dat veel thans nog niet rijp is voor uit voering. Let men echter op het feit, dat zij die dagelijks bezig zijn bij de gemeentelijke landmeetkundige dienst, trachten hun werk zo goed mogelijk te verrichten en soms kri tisch het eigen werk gaan beoordelen2), dan zien we, dat ook bij hen gezocht wordt naar steeds betere en begaanbare wegen. Wij heb ben getracht een betere weg globaal aan te geven; uitvoering van onze ideeën zal alleen kunnen bewijzen of zij beter en begaanbaar is. NEN 3256. Aanduidingen op kaarten en tekeningen van bestaande situaties. 2) Hiervan getuigt o.a. het rapport van de Vereniging van Landmeetkundigen: „Landmeetkundig werk in mid delgrote en kleinere gemeenten" (niet gepubliceerd). Snel en nauwkeurig méér gegevens per kaart en tóch gemakkelijk afleesbare tekeningen, met fcv-4 va -va Vraagt inlichtingen en catologus bij: CRAFTONE, de ideale plakras- ters. Meer dan 300 verschillende patronen. Ook in THERMO-kwa- liteit, die bijzonder geschikt is voor lichtdrukken. CRAFTAPE, markeringsplakband vanaf 0,5 mm breed. In vele kleu ren, patronen en breedten. Snel en sekuur met de Craftape-pen aan te brengen.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 8