Automatisch tekenen 201 door O. Weibel, Dipl.-Ing. ETH. Voordracht, gehouden op het 3e N.G.L.-congres te Arnhem, 13 november 1965. Inleiding In dit artikel wordt een machine voor het automatisch tekenen, de elektronisch be stuurde coördinatograaf Coragraph van Con- traves A.G. te Zürich beschreven. Na een inleiding over algemene problemen van het automatisch tekenen, worden de op bouw, functies en programmering van de Coragraph toegelicht. Ter afsluiting zijn twee voorbeelden opge nomen. Ontstaan De behoefte aan automatische tekenmachines is gegroeid door de veelvuldige toepassing van digitale rekenmachines. De informaties welke door deze rekenmachi nes worden gegeven in de vorm van tabellen, band of kaarten, moeten vaak op een of andere wijze zichtbaar d.w.z. grafisch weer gegeven worden. Daartoe lenen zich door ponsband, ponskaart of magneetband-be stuurde tekenmachines bijzonder goed. Verder zijn bedrijven die niet zelf over een rekenmachine beschikken, uit overwegingen van rationalisatie gedwongen specialisten van tijdrovende routine-arbeid te bevrijden. Zo ontstond enerzijds door de toename aan in formatie die grafisch weergegeven moet wor den en anderzijds door de eis routinewerk automatisch uit te laten voeren, een vraag naar automatische tekenmachines, welke zeker in de komende jaren nog sterk zal toenemen. Principe Voor het oplossen van tekenproblemen staan tegenwoordig verschillende machines ter be schikking. Hierin kunnen we twee hoofdgroe pen onderscheiden. Tot de eerste groep behoren de machines met grote tekensnelheid en geringere nauwkeurig heid (als richtwaarde 15 cm/sec en enige tiende mm). Deze machines worden meestal met een magneetband bestuurd, waarop de uitgewerkte gegevens van een rekenmachine staan. Voor het tekenen van krommen wor den door de rekenmachine vele punten op de magneetband aangegeven, zodat tussen deze punten door de tekenmachine nog slechts lineair geïnterpoleerd behoeft te worden. Deze machines (in het engels doorgaans Plotter" genoemd) worden toegepast wan neer de snelheid belangrijker is dan de nauw keurigheid. Tot de tweede groep behoren de machines met lagere tekensnelheid, echter met hoge nauwkeurigheid (als richtwaarde 5 cm/sec en enige honderdste mm). Omdat al naar gelang van de toepassing de interpolatiewijze gekozen kan worden (b.v. rechte lijnen, cirkels, derde graads krommen) kan met een kleiner aantal vaste punten wor den volstaan. Voor het tekenen van de kromme zijn slechts mathematische gegevens noodzakelijk, zoals b.v. middelpunt en straal van een cirkel. Deze machines worden daar toegepast, waar een hoge tekennauwkeurigheid is vereist, b.v. bouw- en kadasterplans, tekeningen voor ma chinedelen, nomogrammen, profielen enz. De Coragraph De Coragraph van Contraves A.G. te Zürich, is voor een groot aantal, onafhankelijke toe passingsmogelijkheden ontworpen en behoort tot de tweede groep.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 9