nat 238 Bij de N.V. Uitgeversmaatschappij A. E. Kluwer te Deventer is onlangs verschenen: ,,Het Kadaster" door Mr. H. J. Rijtma; 179 blz.; prijs 15,—. Dit zeer goed gedocu menteerde werk, dat oorspronkelijk als proef schrift is uitgegeven, levert niet alleen een bijdrage tot verbreding van kennis van het Nederlandse Kadaster, maar bespreekt ook uitvoerig de verbetering van de bestaande ka dastrale organisatie. Het meest belangwekkend is ongetwijfeld het hoofdstuk over de vaststelling van onzekere perceelgrenzen (blz. 31 e.v.) en verder ver dient speciaal de aandacht de opmerkingen over de kadastrale beroepsprocedure (blz. 113 e.v.). Toch zijn er naar mijn mening enkele onvol komenheden Op pagina 27 wordt in de tweede alinea gesproken over een grensafwij- king, die een bepaalde tolerantielimiet niet te boven gaat. Dit staat in verband met de kos ten van hermeting en herschatting, genoemd in art. 21 van de Wet op de Grondbelasting. Beter ware het geweest hier te spreken van verschil in vlaktemaat, zoals ook de wet aan geeft. Op pagina 27, vierde alinea over complicaties bij de eigendomsovergang van een gedeelte lijk perceel wordt gesteld, dat na het niet ver schijnen van de belanghebbenden en na het wél verschijnen, terwijl zij het niet eens blij ken te zijn over het verloop van de grens op het terrein, de landmeter de grens ambts halve vaststelt als deze ondubbelzinnig uit de akte blijkt en niet in strijd is met de bestaande afpaling. Dit is ten dele juist. Artikel 72, lid 2 I.K. (Algemene instructie regelende de dienst van het Kadaster) spreekt namelijk wel van vaststelling van nieuwe grenzen door de landmeter bij niet verschijnen van de belang hebbenden: echter niet van vaststelling in het geval dat de belanghebbenden het niet eens blijken te zijn. Op pagina 28, tweede alinea over het aan dringen van de hypotheekbewaarder op rec tificatie staat, dat hij dit doet ,,bij de ver- vreemder en bij de verkrijger van het betrok ken perceelgedeelte alsmede bij de notaris". Dit zal echter veelal uitsluitend de notaris zijn of zoals art. 539, lid 3 I.K. aangeeft: de no taris öf de belanghebbenden. Concluderende kan gesteld worden dat deze uitgave grote belangstelling zal genieten bij een ieder, die geïnteresseerd is bij de werk wijze en een mogelijk op handen zijnde ver nieuwing van het Nederlandse Kadaster. B. N. van en uit hef RAYONBIJEENKOMSTEN Tot nu toe hielden de N.L.F. en het N.G.L. ieder voor zich hun rayonbijeenkomsten. Overleg tussen beide organisaties heeft er toe geleid, dat is besloten voortaan deze bijeen komsten gezamenlijk te houden. De organi satie geschiedt hierbij door de combinatie N.L.F. districtscommissaris N.G.L. rayon commissie. Het bestuur spreekt de wens uit dat ook onder deze nieuwe organisatievorm de rayon bijeenkomsten mogen bijdragen tot vermeer dering en verdieping van de kennis van velen die in ons land op landmeetkundig gebied werkzaam zijn. Namens het bestuur, J. F. VAN WEELDEN commissaris rayonbijeenkomsten) In het juli/augustus-nummer van Geodesia schonken wij aandacht aan het artikel „Ka dastrale informaties" van Mr. D. P. A. Nakken, dat verschenen is in het Weekblad voor Privaatrecht, Notarisambt en Registratie nrs. 4892 t/m 4895. Van dit artikel zijn bij de Broederschap der

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 14