259 punten bieden voor incidentele recreatieve voorzieningen (picknick- en parkeerplaatsen, voorzieningen voor de hengelsport). Een sterk gemengde functie hebben de zeer aantrekkelijke coulissenlandschappen, waarin agrarische gronden, bossen en natuurgebie den elkaar voortdurend afwisselen (o.a. Sal- land, Achterhoek, Twente, Zuid-Limburg). Deze streken zullen een belangrijke recrea tieve functie gaan vervullen. Intussen moet echter wel worden bedacht, dat de kleine schaal van de open ruimte -één van de aan trekkelijkheden van dergelijke gebieden noodzakelijkerwijze door de modernisering van de landbouw groter zal worden. Als vormgevingsprincipe moet hierbij dan gelden, dat waar de schaal van de ruimte groter wordt, ook de schaal van de landschappelijke elementen (bossen, houtwallen, enz.) groter moet worden. Uit de huidige ruilverkavelingsplannen blijkt duidelijk, dat er reeds naar gestreefd wordt om enerzijds in deze gebieden de landbouw aan moderne produktie-omstandigheden te helpen en anderzijds het landschapsschoon te behouden en te versterken. Een verdere evo lutie in deze richting, waarbij de Regering met name denkt aan verruiming van de opper vlakten die ter beschikking komen voor doel einden van openbaar nut, is wenselijk. In dat geval ontstaat ook de mogelijkheid om op zichzelf noodzakelijke ruilverkavelingsblok- ken versneld tot uitvoering te brengen. Agrarische bebouwing Een tweede vraagstuk, dat in dit verband de aandacht verdient, is dat van de agrarische bebouwing. Vooral in de landschappelijk aan trekkelijke landbouwgebieden ontwikkelen zich gespecialiseerde bedrijven (kalver- en varkensfokkerijen en -mesterijen, pluimvee- bedrijven, bollenschuren, champignonkweke rijen enz.). Deze horen hier landbouwkundig gezien ook structureel thuis en moeten zich in deze gebieden kunnen blijven ontwikkelen. De uitbreiding van de bebouwing van bestaande agrarische bedrijven en de stichting van nieuwe bedrijven moet daarom mogelijk blij ven, mits in beginsel het huidige karakter van het landschap behouden blijft en de bebou wing nader geregeld wordt door gemeente lijke bestemmingsbepalingen (aanwijzing van bouwstroken, aanbrengen van beplantingen, enz.). Daarbij verdient voorts ook de bevor dering van verantwoord bouwen in deze ge bieden bijzondere aandacht. De agrarische ondernemer zal in staat moeten blijven om zijn bedrijf aan te passen aan wat economisch noodzakelijk is (bijv. door de bouw van een montagestal), maar anderzijds zal wat hij maakt, het aanzien waard moeten zijn. Voor al een daarop gerichte voorlichting van de landbouworganisaties en van de land- en tuinbouwvoorlichtingsdiensten is van veel belang. Ten slotte kan het in dergelijke gebieden soms gewenst zijn, om uit cultuurhistorische en recreatieve overwegingen de oude schaal te handhaven. Dit belemmert uiteraard een goede agrarische ontplooiing; een normale exploitatie kan daarom dan niet worden ver langd. Bij deze iandschapsreservaten vragen derhalve ook de landbouwgronden om bij zondere beheersvormen. De kosten hiervan zullen het ontstaan van zulke reservaten noodzakelijkerwijze beperken tot enkele ka rakteristieke voorbeelden. Deze zullen bij voorkeur geplaatst moeten worden in aan sluiting aan of binnen parkgebieden van na tionale of regionale betekenis. De aanwijzing van deze landschapsreservaten is urgent. ,,Open ruimte'' tussen stadsgewesten Als specifiek aspect vraagt de Nota verder de aandacht voor de ontwikkeling van de lan delijke gebieden in de directe omgeving van de steden, n.l. de „open" ruimte tussen de stadsgewesten en de z.g. bufferzones binnen de stadsgewesten, die als zodanig veilig ge steld dienen te worden. De goede inrichting van de gebieden rond de steden vraagt om een feitelijke reconstructie, zoals in het geval, dat in de nu nog overwegend agrarische buf ferstroken - bijv. de strook tussen Rotter dam en Delft recreatievoorzieningen, o.a. groenstroken, moeten worden aangelegd. Voorts is reconstructie ook vaak nodig, als het agrarische grondgebruik wordt gehand haafd: behoud van de landbouw in deze ge bieden vlak bij de stad is immers alleen moge lijk als de gebieden niet te klein zijn en in goede externe produktie-omstandigheden ver keren. Voor dergelijke agrarische reconstruc ties is de ruilverkaveling het normale instru ment.

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 15