Als regel bestaat er derhalve overeenstem ming tussen de omschrijving in de leggers en de werkelijkheid. In dat geval kan het kadas trale archief het juiste signalement van een stuk grond verschaffen. 278 wetten gemaakt maar zonder een voldoende waarborg te geven, dat iemand zou kunnen verwerven, beschermen of van het goed van een ander behoorlijk onderscheiden, dat, waarop ieder als zijn persoonlijk eigendom aanspraak maakt. Dat bewijzen afdoende de talloze processen, die zich onophoudelijk voor doen en waaraan ook nooit een einde komt." Door de kadastrale definitie van ieders bezit werd aan veel disharmonie, wanorde en ver warring een eind gemaakt, want dit beteken de zoveel als de overgang van ongeschreven naar geschreven recht. Ook het oude opgete kende recht was taalgebonden: eeuwenlang waren percelen die overgedragen werden in aktes genoemd bij een roepnaam (vgl. de eer ste locomotieven en vliegtuigen die ook na men hadden) hetgeen het perceel wel verloste van zijn anonimiteit, maar het nog geen be paalde afmetingen verschafte. Een telkens nodige circumscriptie (rondom-beschrijving) kan men beter vervangen door opmeting en de grammaticale definitie door een nummer. Bij de oprichting van het kadaster in Frank rijk hebben dan ook grote grondeigenaars aangeboden geld voor te schieten, mede om dat zij uit onbekendheid met de juiste opper vlakte voor al te lage prijzen verpachtten. Eerst de kadastrale afbeelding op kaarten en nummering (gemeente, sectie en nummer) staat toe dat wij tussen onze ideeën hetzelfde en precieze onderscheid maken, dezelfde dis continuïteit als tussen de materiële objecten. Aangezien het mijn en dijn onderling be grensd is, wordt door de objectieve bepaling der grenzen het perceel pas iets, de negatie van al het andere, en wordt zo aan zichzelf identiek. Het kadaster vergeestelijkt door dit proces de stoffelijke wereld, waardoor veel onvrede die bij de naïviteit van het bezit be hoort paal en perk gesteld wordt. Eigendom zonder verdubbeling zou verpletterd op zich zelf liggen en tot de wereld van de stof be horen; kadastrering doet de sfeer van het materiële omslaan in die van het bewustzijn. Door de onroerende zaken onderling te on derscheiden worden zij omgezet in gedachten die op een centraal punt bewaard kunnen worden. ,,Leicht beim einander im Seele wohnen die Gedanken, aber hart im Raume stossen sich die Sachen." (Schelling). Tot welk een ongemak het nog steeds be staan van ongeregistreerde, ongenummerde grondstukken leidt, zij het volgende vermeld: Voor de afsluiting van de Grevelingen d.m.v. een kabelbaan, werd op de Plaat van Oude Tonge een beladingsplaats en verankerings toren gebouwd. Nadat deze werken voltooid waren kwamen de eigenaren van de Zand plaat opdagen en eisten hun recht op, zodat de installatie door de Staat moest worden teruggekocht. Ook bij de onteigening van een perceelsge deelte waarvan de eigenaar niet in de kadas trale registers is ingeschreven moet het ge ding gevoerd worden tegen een door de Rechtbank te benoemen derde: ,,In dit geding kan een beslissing omtrent de eigendom niet worden gegeven, vormende het desbetreffen de onderzoek een grote belemmering voor het door de wet bedoelde snelle verloop der onteigeningsprocedure" (aldus Rechtbank 's-Hertogenbosch dd., 14 april 1949). Logische regels De kadastrale regel om met een nummer slechts één en dezelfde zaak aan te duiden berust op het principe van de identiteit en tegenspraak uit de logica. Om deze reden vindt geen vernummering plaats bij redres- grootte indien de grenzen hetzelfde gebleven zijn; wel wordt een nieuw nummer gegeven indien er 1/10 ca aan het perceel is toege voegd. Gewoonlijk gebruikt de notaris in zijn aktes een binaire nomenclatuur om de fysieke rechtsobjecten te determineren: b.v. huis en erf gelegen aan het Molenpad 36, kadastraal bekend als gemeente Middelburg, Sectie B 3416. In onduidelijke gevallen bezoekt de no taris het terrein en vergelijkt dit met een extract-plan, teneinde de toedracht op de juiste wijze te kunnen formuleren. Het gezichtspunt van waaruit het kadaster werkt is evenwel administratief-rechtelijk; dat van het notariaat privaatrechtelijk. Voor bei de is het nummer een vervanging van de er varen werkelijkheid, een manifestatie en sym bool van een terreinsperceel, dat aan veran dering onderhevig kan zijn. Het kadaster maakt eigendommen tot voor stellingsobjecten, voor de eigenaren zijn zij wilsobjecten. Beiden gebruiken de kadastrale aanduiding als zijnde een duidelijke en con stante rechtsuitdrukking. Deze behoefte aan een „logique des solides" is een eis voor de algemeengeldigheid van kennisinhouden die voor allen dezelfde dient te zijn. „Het intel-

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 10