288 19 jaren, die de V.v.L. bestaat, deel van het bestuur uitmaakte, werd tot lid van verdienste benoemd. Tot opvolger van de heer M. L. Veen Ing., die zich niet herkiesbaar stelde als lid van de redactiecommissie van Geo- desia, werd aan het N.G.L.-bestuur voorge dragen de heer van Eek. 's Middags hield Ir. G. Bakker, wetenschap pelijk medewerker aan het Laboratorium voor Geodesie te Delft, een inleiding over Invar- draadmetingen en hun plaats in de moderne geodesie In het eerste gedeelte van zijn betoog ging spreker in op nieuwe nog niet gepubliceerde theorieën van Prof. Ir. W. Baarda, waardoor gelijksoortige formules voor triangulatie en trilateratie ontstaan. Na deze interessante in leiding volgde een uiteenzetting over invar- draadmetingen, waarbij dia's van de meting van de basis op de Afsluitdijk werden ver toond en van ijkingen op de Loenermarkbasis. In het derde deel van zijn inleiding zette Ir. Bakker uiteen, dat de nauwkeurigheid van invardraadmetingen groter is, dan voor de hoekmeetnauwkeurigheid vereist is. Hij meen de dan ook dat in de moderne geodesie de invardraadmetingen spoedig geheel verdron gen zouden worden door instrumenten als geodimeter en tellurometer, die een vol doende nauwkeurigheid geven en waarmee zoveel sneller gewerkt kan worden, zodat de kosten opwegen tegen die van invardraad metingen, waarvoor een enorme tijd van voor bereiding nodig is. Het gebruik van invar- draden achtte Ir. Bakker nog wel op zijn plaats voor technische en deformatieme tingen, hoewel in Amerika thans een instru ment in ontwikkeling is, dat zeer waarschijn lijk de invardraadmetingen zal verdringen. M. L.V. Jaarverslag van de dienst van Kadaster en Hypotheken 1965 Bovengenoemd jaarverslag, dat uit drie ge deelten bestaat, begint in het Algemeen Ge deelte met de vermelding van het in werking treden van Wet en Besluit Kadastraal Recht en de aankondiging van enkele wijzigingen daarop om oneffenheden en discrepanties weg te werken. Vervolgens wordt in dit hoofdstuk uitvoerig ingegaan op de werkzaamheden voortvloei end uit het Grensverdrag met Duitsland van 1960. Uiteengezet wordt hoe de grens tussen Nederland en Duitsland oorspronkelijk werd vastgesteld bij de verdragen van Aken, Kleef en Meppen (18161824). In de loop der jaren vonden diverse herzieningen plaats op voorstel van een gemengde commissie, die de regeringen daarover adviseerde. De werk zaamheden van deze commissie werden in 1940 beëindigd door het uitbreken van de oorlog. Na in 1952 begonnen onderhande lingen kwam in 1960 het grensverdrag tot stand, waarbij bepaald werd, dat het nauw keurig verloop der rijksgrens ter plaatse door een grenscommissie zou worden vastgesteld, waaraan tevens zou kunnen worden opge dragen de afbakening van de grens te onder zoeken en waar nodig te vernieuwen, alsmede de gehele grens opnieuw te meten en in een kaartwerk vast te leggen. Uit deze Grens commissie is een technische werkgroep ge vormd, welke geheel uit vertegenwoordigers van het kadaster bestaat. Voordat deze werk groep een deel van de grens gaat vaststellen, worden voorbereidende werkzaamheden ver richt door de kadastrale bureaus. Hierbij wordt onderzocht welke oude gegevens er omtrent de grens aanwezig zijn, het verloop der grens en de aanwezigheid van oude grenspalen wordt nagegaan. Daarna stelt de technische werkgroep de grens ter plaatse vast, zo nodig in overleg met andere belang hebbenden. De belangrijke punten worden met granietstenen van 1.80 X 0.24 X 0.24 m en de tussenpunten met granietstenen van 1.00 X 0.18 X 0.18 m verzekerd. Bij de inwerkingtreding van het Grensver drag op 1 augustus 1963 zijn de percelen welke door de nieuwe grens doorsneden wer den, voorlopig gesplitst teneinde de kadastrale en hypothecaire gegevens zo spoedig mogelijk aan Duitsland te kunnen overdragen. Dit is voor het belangrijkste deel in 1963 en 1964 geschied. De afpaling vindt door beide betrokken lan den ieder voor een deel plaats. Tot 1 januari 1966 was aan de werkzaamheden ruim 70 manmaanden besteed, exclusief de werk zaamheden van de landmeetassistenten. Van de 590 km lange grens waren 183,8 km vast gesteld, waarvan 84 km nieuwe grens krach tens het Grensverdrag van 1960 en 99,8 km gereconstrueerde niet gewijzigde grens. 120 km grens was opnieuw afgepaald en 77,5 km nieuw opgemeten. In hoofdstuk 2 lezen we. dat de werkzaam heden ten hypotheekkantore een geringe da ling ondergingen. Het aantal overgeschreven akten steeg nog met 846 tot ruim 170.000, maar het aantal ingeschreven borderellen

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 20