273 leden der Colleges van rechtsgeleerden, die juristen tot de Balie konden toelaten. En een land waar reeds honderden jaren geleden de eigendom van appartementen ook onder de burgerij te vinden was, is Portugal. Hoezeer deze vorm van grondeigendom al in de tijd van Alva was ingeburgerd blijkt wel uit de omstandigheid dat het instituut door de Ordi- naciones Filipinas uit het jaar 1603 aan be paalde rechtsregels gebonden was. Of er historisch verband bestaat tussen het sedert eeuwen voorkomen in Portugal van de „horizontale eigendom" en het lang geleden ontstane „propiedad Horizontal" in Puerto Rico is mij nog niet bekend. Een feit is, dat de situatie op dit eiland dwong tot een zo economisch mogelijk gebruik van het tamelijk geringe areaal van de beschikbare landbouw grond. Het zuinig gebruik ervan voor huizen bouw werkte reeds in het verre verleden het ontstaan van „stapelhuizen" in de hand. On derzoekers wijzen erop, dat al in de vorige eeuw een krachtig verlangen bestond onder de Puertoricanen naar een huis in eigendom. Dit verlangen, gepaard aan de hoge nataliteit en het door uitbreiding van de bevolking ont stane tekort aan geschikt bouwterrein, maak te mede dat reeds in het begin van de twin tigste eeuw, in 1902, een wettelijke regeling kwam van de in feite al lang aanwezige ho rizontale eigendom van onroerende zaken. Frankrijk Het land bij uitnemendheid van etage-eigen- dom en voorbeeld ten aanzien van de wetge ving voor tientallen andere Staten was Frank rijk. In de Dauphiné (vooral in Grenoble, waar heden ten dage het bezit van een heel huis een zeldzaamheid is geworden), in Sa- voye, in de Jura (in het bijzonder in Besan- <;on en Lyon), in Normandië (Rouen en Caen), in Bretagne (Rennes na de stads brand van 1720, Nantes), de Midi (Nice, Toulouse, Montpellier, Avignon, Toulon, Pau), op Corsica en Sardinië, kwam al in vorige eeuwen de horizontale verdeling voor van gebouwen in etagewoningen waarvan elke woning aparte eigendom was van de af zonderlijke bewoner. Evenals elders (zie Rot terdam, Puerto Rico, Marokko) had dit veel al zijn historische en geografische oorzaken. Grenoble b.v. lag in vroeger tijd nauw ge klemd binnen haar stadsmuren. En aangezien de stad zich niet in de lengte en breedte kon ontwikkelen, groeide zij in de hoogte. Mis schien uit het erfrecht ontstond er de bijzon dere eigendom van verdiepingen, welke laat ste ook na de ontmanteling en na de sloping der stadsmuren in de 19e eeuw zich bleef ont wikkelen. Blijkens een woningstatistiek uit 1888 waren in dat jaar in Grenoble de 4190 aanwezige gebouwde percelen verdeeld in 6494 aparte eigendommen; m.a.w. ten minste een derde van de woningen behoorde tot de appartementseigendom. Er waren gebouwen, bestaande uit 30 tot 40 aparte eigendommen, en één woongebouw was zelfs verdeeld in 80 verschillende eigendommen. In de Franse stad Rennes moet volgens de literatuur de etage-eigendom zeer veelvuldig zijn voorgekomen als gevolg van de stads brand van 1720. Hier zien wij een parallel met Rotterdam: in Rennes werden 8000 fa milies dakloos, van welke er vele niet in staat waren tot wederopbouw van hun eigen huis, wellicht wegens financiële redenen en plano logische oorzaken. Zo begon men huizen te bouwen voor gezamenlijke rekening, meerver- diepingshuizen, waarbij iedere participant een etage in eigendom verkreeg, waarvan hij de geschatte bouwkosten moest betalen. Het ligt voor de hand, dat in een land waar op zulk een uitgebreide schaal de eigendom van etages aanwezig was, de geniale schep pers van de Code Napoléon ook deze bijzon dere vorm van eigendom van vast goed aan rechtsregels onderwierpen. In artikel 664 is dat gebeurd. Uit hun aard waren de Droit d'Houa, de Puertoricaanse propiedad horizontal uit vroe ger dagen, de Napoleontische etage-eigen dom, haast enkelvoudig van aard en wezen. In de individualistische denkwijze met name van de 19e eeuw beschouwde men een ge bouw dat verdeeld was in afzonderlijke eigen domseenheden, als een opeenstapeling van privé-woningen, die ten bate en ten laste van elkaar waren bezwaard met een reeks van erfdienstbaarheden. Hieruit leidde men af, dat de diverse eigenaren bij de uitoefening van hun rechten in beginsel van elkaar onaf hankelijk waren. Deze opvatting heeft intus sen al vroeg aanleiding gegeven tot grote praktische moeilijkheden. Wanneer het b.v. nodig was in het gebouw een of andere instal latie te doen aanbrengen, dan was toestem ming vereist van alle eigenaren. Een enkele bewoner-eigenaar van b.v. een aantal zolder- vertrekken kon een nuttige verbetering van de rest van het huis tegenhouden, zelfs wan neer de andere eigenaren bereid waren de kosten van de verbetering geheel voor hun rekening te nemen. Bekend is het geval, dat

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 5