274 zich in Grenoble moet hebben voorgedaan. Het betrof hier een huis, dat verdeeld was in vijf etagewoningen. Toen de voorpui moest worden geschilderd, konden de eigenaren het niet eens worden over de kleur. Omdat nie mand wilde toegeven, was tenslotte het resul taat, dat ieder het gedeelte van de buitenmuur voor zijn etage volgens zijn eigen keuze liet verven, zodat voortaan het huis prijkte met een voorgevel van vijf verschillende kleuren. Om dergelijke moeilijkheden te voorkomen, is sedert het einde van de 19e eeuw het gebrui kelijk geworden, de rechten en verplichtingen van de diverse eigenaren te regelen in zgn. règlements de copropriété. Appartementseigendom in Europa In Frankrijk, zagen wij hiervóór reeds, was al in vorige eeuwen de verdiepingseigendom bekend. Vooral na de Eerste Wereldoorlog heeft deze eigendomsvorm een hoge vlucht genomen en thans is het zo, dat in de Franse grote steden de ,,co-propriété" een normaal verschijnsel is, waarmee dus ook het Kadaster in toenemende mate te maken kreeg. In België kwam de eigendom van een derge lijke woning vóór de Eerste Wereldoorlog nog niet zo heel vaak voor en beperkte zich meestal tot de eigendom van etages. Zo kon men zich daar tot dan toe nog wel behelpen met de wettelijke bepalingen welke in de vo rige eeuw waren overgenomen uit de Code Napoléon. Dat werd anders toen na de oor log 1914-1918 de grote woningnood in een tijd van economische opbloei leidde tot de bouw in de uitgestrekte bevolkingscentra van voor die tijd enorme flatcomplexen, waarvan een deel der woningen in eigendom kwam van de bewoner. De hoge vlucht van deze flatbouw bracht mede, dat men zich niet langer meer kon behelpen met de oude Na poleontische bepalingen. Bij de Wet van 8 juli 1924 werden bijzondere regelingen voor dit soort van eigendom getroffen. Na de Tweede Wereldoorlog zette zich de genoemde bouwtendens door: in de steden als Brussel en Antwerpen bestaat de nieuw bouw voor een groot gedeelte uit particuliere flats (immeubles a logements multiples ou Buildings) Italië kent sinds jaar en dag de appartements eigendom, aldaar ..Condominio" genoemd. Na de laatste oorlog is deze soort van eigen dom vooral aangevat als rechtsvorm om ar beiders met behulp van geld uit de overheids kas aan een eigen, modern ingericht en zo goedkoop mogelijk huis te helpen. Kort na de Eerste Wereldoorlog al moesten de desbetref fende en uit 1865 stammende bepalingen in de Code Civil aan de veranderde omstandig heden worden aangepast. Deze bepalingen waren indertijd (evenals in België) overge nomen uit artikel 664 van de Code Napoléon. Op initiatief van de Federazione Nazionale della proprieta edilizia kwam bij de Wet van 15 januari 1934 een nadere regeling tot stand, welke ook thans nog geldig is. Berichten uit Italië wijzen erop dat heden ten dage in de grote steden als Rome en Milaan 90 van de nieuwgebouwde woningen bestaat uit „condominio". Ook Griekenland kent de appartementseigen dom, welke geregeld is bij de Wet van 1929. Onder welke Griekse naam deze eigendom er bekend is, weet ik niet. De rechtsvorm zelve wordt in Griekenland aangewend om evenals in Italië arbeiders met over heidssteun aan een eigen woning te helpen. Evenals in Italië en België is artikel 664 van de Code Napoléon voorbeeld geweest voor de verdiepingseigendom in Spanje. Ook in dit land bestond sinds lang deze soort van eigen dom, maar eerst in 1939 zijn de wettelijke be palingen, waaronder de „propriedad horizon tal de pisos" is geregeld, wezenlijk verbeterd. In de jongste tijd valt de sterke verspreiding in Spanje van de appartementseigendom op, vooral in steden als Zaragossa, Valencia, Murcia en Malaga. Berichten geven aan dat in Bilbao van de ongeveer 10.700 gebouwde eigendommen ongeveer 9000 woningen onder appartementseigendom begrepen worden. De laatste jaren is er bovenal een drukke ver koop van appartementen te constateren in de touristencentra, o.a. langs de Costa Brava. De vele advertenties ook in de Nederlandse kranten met aanbiedingen van „koopflats" spreken ten opzichte hiervan een zeer duide lijke taal. In Oostenrijk noopte de opmars van de bouw van appartementen-voor-eigen-bezit (Woh- nungseigentum) in 1948 reeds tot een wet telijke voorziening. Voor zover mij bekend komt in de praktijk in dit land deze vorm van eigendom bijna uitsluitend voor bij objecten die met steun van de Overheid worden ge bouwd. Dus net zo iets als in Italië en Grie kenland het geval is. In Oostenrijk had men in 1953 al 11.000 appartementspercelen, waarvan alleen reeds in Wenen ongeveer 4.000. Om streeks 1958 dus in een jaar of vijf was in Wenen dit aantal gegroeid tot 7750, welke voor meer dan de helft eigendom waren van

(NGT) Geodesia | 1966 | | pagina 6