KARTOGRAFIE 10 gehandhaafd, mede met het oog op andere gebruikers van de kaart. Thans worden bij de Topografische Dienst twee uitgaven van elke kaart verzorgd, en wel: a. de Civiele uitgave in de Stereografische projectie met de bovenbeschreven coördi natenstelsels (1 25000 en 1 50000). b. de U.T.M.-uitgave, eveneens in de Ste reografische projectie, maar voorzien van het U.T.M.-ruitennet. De geografische coördinaten, die eveneens in de hoeken worden vermeld en die langs de kaders zijn gemarkeerd, zijn berekend in de U.T.M.-projectie op de Internationale ellipsoïde. Deze uitgave is een zuiver militaire kaart Het mededelingenblad van de kartografische sectie van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap, nr. 31, bevat enkele belangrijke artikelen. f.B.Ch. Wekker, hoofd van Het Centraal Bureau Luchtkaar- tering te Paramaribo, vertelt iets uit de ge schiedenis van de Surinaamse kartografie. De eerste kaart van 1671, toegeschreven aan de Nederlandse landmeter Willem Mogge, vertoont nog slechts een deel van de stroom gebieden van Suriname- en Commewijne- rivier. Verschillende latere (manuscript) kaarten uit het begin van de 18e eeuw vindt men in het Algemeen Rijksarchief te Den Haag (in ventaris Leupe). Tussen 1912 en 1920 werden topografische bladen op de schaal van 1 10000 van Paramaribo en omgeving uit gegeven (aan de hand van de door Van Stockum gegeven geografische coördinaten, berekend in de polyeder projectie). Na de tweede wereldoorlog kon de lucht- fotogrammetrie voldoen aan de opgave voor en is niet voor de verkoop bestemd (1 50000). LITERATUUR 1. Orgaan V.T.A.K. Jaargang 1951. Artikel: „Ontwikkeling van de kaart" door C. A. C. Best op pag. 234. 2. Orgaan V.T.A.K. Jaargang 1952. Artikel: „Een nieuwe wereldkaart" door C. A. C. Best op pag. 7. 3. „Kaartprojecties beschouwd uit een Hydrografisch oogpunt", door J.Th. Verstelle. Uitgegeven door Min. van Marine in 1951 en ge drukt bij de Staatsdrukkerij. 4. „Kort overzicht der Kartografie" door Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz. Uitgave: P. Noordhoff N.V. 1941. C. W. VAN DER LINDE een snelle kaartering K.L.M. - Aerocarto 1947-1959Het Centraal Bureau Lucht- kaartering beheert thans het vrij uitgebreide foto- en kaarteermateriaal, voert de nood zakelijke terreinwerkzaamheden uit en stelt de gedetailleerde bosbouwkundige, bodem en mijnbouwkundige kaarten, hoogtelijnkaar- ten voor waterkrachtwerken e.d. samen. Het artikel bevat zeven kaartfragmenten. Dr. Ir. C. Koeman wijdt een uitvoerige be spreking aan het nieuwe boekwerk van Eduard Imhof, Kartographische Gelandedar- stellung, uitgave Walter de Gruyter Co te Berlijn, 1965 (425 blz., 236 ill., pr. DM 96, Men vindt hier een volledige behandeling van alle aspecten die met de terreinvoorstel ling te maken hebben. De kwalificatie van wetenschappelijkheid, zo zegt Koeman, ont leent dit boek aan het streng volgehouden principe van elk onderwerp op zijn voor- en nadelen te toetsen, de herkomst van „ge woonten" na te gaan en vooral door funda-

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 10