In memoriam K. Nauta Op zondag 8 januari j.l. overleed op 41-jarige leeftijd volkomen onverwacht K. Nauta te Enkhuizen, landmeetkun dige bij de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij. Het bericht ging als een schok door de kring van superieuren en collega's in en buiten het bedrijf, in het bijzonder van zijn medewerkers die hem die vrijdag nog kerngezond en actief als altijd op zijn object troffen. Want typerend voor Nauta was zijn on verstoorbare activiteit en zijn onbekrom pen en evenwichtige houding tegenover mensen en problemen op zijn weg. Hij hield van het buitenwerk, ook al was hij meestal lange dagen, en jarenlang zelfs hele weken, van huis. Altijd goed gehu meurd, zonder zich te storen aan slechte weers- en terreinsomstandigheden, ging hij zonder ophef zijn gang. Van april 1951 tot november 1961 werkte Nauta op velerlei projecten in alle delen van het land, afgewisseld door uitzendingen naar Syrië, Irak en Colom bia. In november 1961 werd hij overgeplaatst naar de landmeetkundige afdeling van Hoofdinspectie West. Hier heeft hij voor talrijke opdrachten, speciaal op het ge bied van uitbreidings- en bestemmings plannen, veel en belangrijk werk verzet. Op de begraafplaats van Enkhuizen, aan de rand van een dezer objecten, werd hij de 11e januari ter aarde besteld. Wij trekken allen onze sporen door de tijd. De nagelaten sporen van Nauta's opgewekt en evenwichtig karakter zul len in onze herinnering niet licht ver vagen. J. W. HEKMAN 34 LITERATUUR: lo Hondium, Tractaet ofte Handelinge van het ge- bruijck der Hemelsschen ende Aertsscher Globi/Ghe- accomodeert naer die Bollen, die eerst ghesneden zijn in Enghelandt anno 1693 (m.z. 1593), nu in 't Neder- duijtsch overgheset door I. Hondium. Guicciardini, Description des Pays-Bas, Bruxelles 1943. Cornells Gemma, Ephemerides meteorologicae anni MDLX (introductie). Henne, Histoire de Charles-Quint, dl. V. W. Ru ge, Ein Globus von Gemma Frisius in: Intern Amerikanisten-Kongress, 14 Tagung, Stuttgart 1904. De Thou (Jac. August Thuanus), Histoire des choses arrivées de son temps, 1659. Ad. Quetelet, Histoire des sciences mathém. et phys. chez les Beiges, Bruxelles, 1864, dl. I. Gemma Pbrysius, De principiis astronomiae et cosmo- graphiae de usu globi, de orbis divisione ae insulis, Antwerp 1530. Fernand van Ortroy, Bio-bibliogr. de Gemma Frisius, de son fils Corneille et de ses neveux les Arsenius', 1 dl, Brux. 1920, in: Mémoires de l'Acad. Royale de Belgique, Lettres, 2e série, XI, 1920. Dez. Bibliogf. de l'oeuvre de P. Apian. Lucien Gallois, Les géographes allemands de la renais sance, Paris 1890 in: Bibl. de la Faculté des Lettres de Lyon, XXIII. Prof. Dr D. Struik, Het land van Stevin en Huygens. Uitg. Pegasus, A'dam 1958. Dr A. de Smet, Note sur Gemma Frisius in: Buil. de la Soc. Royale Beige de géographie. LXXX 1956, afl. 3-4. Catalogus van de U.B. te Utrecht (Bibl. Traiectinae catalogus 1608). A. Pinchart, Archives des Arts, dl. I, Sciences et Lettres (Gand, dl. II, 1863). Van Raemsdonck en Van Ortroy, L'oeuvre géographi- que de Gérard Mercator, Bruxelles 1893. Dr Pierium Winsemium, Cronique ofte Historische Ge- schiedenisse van Vrieslant, gedruckt tot Franeker bij Ian Lamrinck, 1622. Fr. Unger, Die Methodik der praktischen Arithmetik in historischer Entwickelung, Leipzig 1888. Grégoire Reisch, Margarita philosophica. Leo Bagrow, art. in Dr A. Petterman's Mitteilungen, IV B a2, Eig. Band, XLIII (Heft 199). Dez. Meister der Kartografie, nieuwe ed. Denucé, Oud. Nederl. kaartmakers in betrekking tot Plantijn. Antw. 1912/13. International-Geographical Union, Comm. on the classification of books and maps in libraries. U.D.C. 91 (met art. van Prof. Dr E. Meijnen). Laevinus Hulsius (overl. 1606) Deux ouvrages sur le carré et le quadrant géometriqueen Sur les instru ments mécaniques (met bibliografie). Art. A. Pogo, Gemma Frisius, his method of determining differences of longitude by transporting timepieces 1530 in: J.S.J.S. (intern. Rev. Hist, of science and civil no. 64 vol XXII, Bruges 1935, biz. 469) met tekst van Libellus.

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 14