Gemma Frisius (1508-1555) door WKoopmans, oud-ambtenaar van bet Kadaster un homme de merite, qui s'est plus distingue encore par ses élèves que par ses ouvrages Vele details uit het leven en van de arbeid van Gemma Frisius zijn (nog) duister. Toch nam hij in het universitaire leven van zijn tijd een belangrijke plaats in. Van Ortroy schrijft, dat met hem de tweede periode en de meest florisserende overigens van de geografische wetenschap in België begint. Hij droeg bij tot de oplossing van twee taken die de geesten van de 16e eeuw bezighielden en wel die betreffende het probleem van de vervaardiging van kaarten voor een uitge strekt gebied en die, welke een juiste bepaling van de „lengte" inhield. Bij de landmeters van tegenwoordig is zijn betekenis reeds verbleekt. Hij behoorde tot de kartografische scholen die (na een korte periode, waarin Duitsland aan de top stond met Martin Waldseemüllcr als geestelijke vader) opkomen in Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk en de zuidelijke Ne derlanden. Wij herinneren aan belangrijke kaartenmakers uit die tijd als Gerard Mercator (15121594), Jacob van Deventer (ca. 15151575), Abraham Ortelius (1527 1598), Sgrooten, Hogenberg, Moretus e.a. Met Mercator was Gemma Frisius in de 16e eeuw na Ptolemaeus 's werelds grootste kartograaf (Koeman). 23 Curjus ajirorum u voniw?» (idira. Vriuata homnm «rndidit m domtbut idem otuiij terrasmana omnia, brtue Portret van Gemma Frisius van 1555 of 1557 uit: Mémoires IIème série, t. XI, Bruxelles 1920. Ook J. van Stalburch heeft zijn portret gegraveerd (vgl. J. F. v. Sommeren, Cat. van gegr. portretten v. Ned., 2e deel, Amsterdam 1890, hiz. 276). «rt fHHttr/J BOCmilKIU

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 3