Deze krachttoer zou worden verricht door de firma Christiani en Nielsen, een maatschap pij met een wereldfaam in dit opzicht. Voor het speciale geodetische werk aan het afzinken had deze aannemer de medewerking verkregen van Bureau van Steenis. De leiding had Ir. G. H. te Kronnie. Van medio 1964 af ontmoetten de verschil lende medewerkers elkaar eens per maand in een werkvergadering, waar de talloze pro blemen diepgaand werden besproken. Er moest bijvoorbeeld een minutieus tijdschema worden opgezet en telkens aangepast aan de omstandigheden. Ook kwam er een ingewik keld werkprogramma tot stand, waarin ieder zijn plaats en taak kreeg toegewezen. Een mislukte zinkmanoeuvre zou een strop van om en nabij een kwart miljoen betekenen. Vooral ook de raakvlakken van de segmenten vormden in vele opzichten tere punten, want het spreekt vanzelf dat lekkage met alle mid delen moest worden tegengegaan. De aanne mer moest zelf een groot deel van de verant woordelijkheid voor het welslagen van het afzinken dragen. Daarom werden zijnerzijds uitgebreide controlemetingen verricht aan de gereedgekomen tunnelmoten en de uitmon dingen van de ventilatiegebouwen. Nadat betreffende de maatvoering overeen stemming was bereikt, kon het bouwdok met water worden gevuld, heel voorzichtig, wegens het gevaar van uitzakken van de taluds. Toen een gelijk niveau met het ka naalwater was verkregen werd de dam tussen bouwdok en kanaal weggebaggerd, zodat een insteekhaven ontstond (zie ook fig. 6). Het eerste segment kon nu gevaren worden naar een afbouwsteiger nabij de uitgang van het bouwdok. Men had namelijk van dit tunnel- deel, evenals van de vijf andere, een soort boot van beton gemaakt door het aanbrengen van tijdelijke maar zeer sterke kopschotten, in de beide uiteinden. Het was daardoor geheel dicht op twee mangaten na, welke in het dak zaten en afsluitbaar waren met stalen deksels. Aan de afbouwsteiger werden toen door een fig. IE bok boven deze mangaten richttorens ge plaatst, zoals fig. 4 aangeeft. De torens stonden op een zodanige helling op het segment, dat zij precies rechtop zouden komen te staan wanneer dit eenmaal op zijn plaats en in goede positie zou liggen. Zie fig. 5. Onder grote spanning wachtte men op het moment waarop de eerste zinkoperatie zou kunnen beginnen. En eindelijk, dinsdag 16 maart 1965 's morgens om vijf uur, was het zover en gingen de sleepboten uiterst voor zichtig aan het trekken om „zinkmoot 29" op zijn bestemming te brengen. Helaas verhin derde de steeds toenemende wind dit goede voornemen en moest het duikbootje worden vastgemeerd tot betere tijden. Reeds de vol gende morgen bleken deze te zijn aangebroken en ging de gehele operatie door, en met volle dig succes. fig.W Eén van de beide richttorens fungeerde tevens als commandopost en was daartoe uitgerust 46 29 tgde/i/ke afzink- pontons ^-efboutvst eigen ^<CrT U r 1 KANAAL vent. geb. Noord

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 4