bepaling opgenomen, dat bij een perceel dat betrokken is bij een R.O., op dezelfde wijze als bij een perceel dat ligt in het gebied van een ruilverkaveling uit kracht der wet een aantekening „Ruilverkavelingsrente te ver wachten" gesteld moet worden, terwijl tevens bij het betreffende perceel verwezen moet worden naar deel en nummer waarin de R.O. is overgeschreven. Deze aantekening is onvol ledig en verwarrend. Onvolledig, omdat voor degene die inzage in de legger neemt of een extract legger ontvangt, in het algemeen niet te zien is van welke vorm van ruilverkaveling hier sprake is. Hij zal dit dienen na te gaan. Verwarrend, omdat het lang niet altijd zeker is dat op het betreffende perceel ruilverkave lingsrente komt te rusten, daar er in iedere overeenkomst wel percelen worden opge nomen die om verschillende redenen onbelast blijven en er zelfs gevallen zijn waar geen enkel perceel belast wordt, omdat de kosten van de ruilverkaveling geheel gedragen wor den door één of meer belanghebbenden. Dit kan b.v. een Waterschap, Gemeente of andere openbare instanties zijn, op wier verzoek de R.O. tot stand is gekomen, omdat deze daarbij voor de realisering van waterbeheersings-, wegen- of uitbreidingsplannen e.d. een zo danig belang hadden, dat ze alle kosten voor hun rekening nemen. De ruilverkavclingsrente is derhalve niet het belangrijkste dat voor een derde van belang is. Gelukkig zijn er Hypotheekkantoren, waar in afwijking van bovenvermelde aanduiding op de één of andere wijze duidelijk wordt ver meld, dat voor het betrokken perceel een ruil verkavelingsovereenkomst is aangegaan. 2. Hoe kan men nagaan of een perceel in een R.O. is opgenomen? Uitgaande van de huidige situatie kan wor den gesteld dat percelen opgenomen in een R.O. zijn voorzien van een aantekening „Ruil verkavelingsrente te verwachten", welke aan tekening eveneens is vermeld bij percelen op genomen in een ruilverkaveling uit kracht der wet. Wanneer men dus deze aantekening bij een perceel aantreft, verdient het aanbeveling na te gaan of de verwijzing naar deel en num mer van het overschrijvingsregister bij het per ceel soms betrekking heeft op de overschrij ving van een R.O. Is dit het geval dan is het noodzakelijk de overgeschreven overeenkomst op te zoeken en na te gaan welke verplichtingen met betrek king tot het betreffende perceel zijn aange gaan, d.w.z. wat in plaats daarvan wordt toegedeeld en onder welke voorwaarden. In het algemeen is het tevens raadzaam contact op te nemen met de landmeterdeskundige van de Cultuurmaatschappij, die met de uitvoe ring van de betreffende R.O. is belast. 3. Wat heeft opname in een R.O. tot gevolg? Wanneer we aannemen dat de R.O. geen za kelijke werking heeft, geldt dat de er uit voort vloeiende rechten en verplichtingen overgaan op de verkrijgers onder algemene titel. Ten aanzien van verkrijgers onder bijzondere titel is opneming nodig van een bepaling in de akte van overdracht of vestiging van zakelijk recht, waarbij de derde verkrijger verklaart met de R.O. bekend te zijn en de daaruit voortvloeiende verplichtingen te aanvaarden. Zonder deze bepaling zou hij niet aan de over eenkomst gebonden zijn en zou derhalve het betreffende perceel niet meer aan een ander kunnen worden toegedeeld, zoals in de R.O. is bepaald. Het gevolg zou derhalve zijn dat de gehele R.O. op losse schroeven komt te staan, omdat degene die als eigenaar van het ver vreemde perceel aan de overeenkomst heeft deelgenomen niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen. De andere partijen zouden hem dan kunnen aanspreken voor schadevergoe ding en wanneer de uitvoering van de R.O. reeds in een enigszins gevorderd stadium ver keert kan de ontstane schade tot een zeer hoog bedrag oplopen. Men denke maar eens aan wegen en waterlopen die reeds opgeruimd of gedempt zijn en nu weer moeten worden ge handhaafd of die omgekeerd reeds aangelegd zijn en nu moeten worden omgelegd of ge heel vervallen, omdat in het eerste geval het perceel dat nu moet blijven liggen anders niet ontwaterd of ontsloten is of in het tweede ge val de betreffende weg of waterloop door dit perceel loopt. 4. Hoe te handelen bij overdracht of vestiging van zakelijke rechten op percelen die in een R.O. zijn opgenomen? Hierbij kunnen zich verschillende situaties voordoen: a. Iemand, die met grond tot de R.O. toe treedt en daarvoor kavels krijgt toegedeeld verkoopt al zijn ingebrachte gronden. 74

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 12